Çocukların hayali arkadaşının olması normal mi?

4,5 yaşındaki oğlum hayali ağabeyinden bahsediyor, onunla gezip bir yerlere gittiğini söylüyor, bize kızdığında, istediğini yapmadığımızda abimi istiyorum diye ağlıyor. Abin nerede dediğimizde çok uzakta diyor. Bu durum normal midir? Bu durumdan endişelenmemize gerek var mıdır?

Endişelenecek bir durum yok. Hatta sevinilecek bir durum var. Çocuklar bu yaşlarda 3, 4 yaşlarındayken çok enteresan bir hal yaşarlar. Çocuk çocuksu bir boyutta yaşar. Yani yetişkinin yaşadığı boyutun haricinde başka bir boyuttadır. Ondan dolayı hatta uzmanlarda bu yaşta böyle doğru olmayan şeylere yalan diye isimlendirmezler. Çocuk hayal kurduğu şeyleri gerçekmiş gibi anlatır. Bu aslında sağlıklı bir çocuğun halidir. Çocuğunuz şu anda sizin boyutunuzda yaşamıyor, çocuğunuz başka bir boyutta yaşıyor orada bir abisi var, orada hayal ettiği anne baba modeli var orada hayal ettiği bir başka dünyası var. Bırakın o dünyanın keyfini çıkartsın ve sizde o dünyaya eşlik etmeye çalışın.

Sakın ola ki çocuğunuza ‘‘Hayır, öyle bir şey yok, niye atıyorsun? Senin abin yok!’’ gibi bir takım şeylerle asla yanaşmayın. Dolayısıyla hiç endişe edecek bir durum yok. Şu anda çocuğunuz gayet güzel bir atmosferde, tebrik ederim sizi.

Uzman Pedagog Dr. Adem Güneş

Çocuk Deyip Geçmeyin Bölüm 237/ Kısım 9

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: