Danimarka Dansk Supermarked’den başörtüsüne özgürlük kararı!

Danimarka’da, çalışanların başörtüsü takmasına izin vermeyen süpermarket zinciri bulunan bir şirket, Müslüman kadınların sosyal medyada başlattığı kampanya sonrası geri adım attı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan firma (Dansk Supermarked), başörtüsü yasağının kaldırıldığını duyurdu. Karar, sosyal medyada kampanya başlatan grup üyeleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Yaklaşık 250 bin Müslüman’ın yaşadığı Danimarka’da iki hafta önce Nada Fraije isimli Müslüman genç kızın iş başvurusu, çalışırken başörtüsü takmaması şartıyla kabul edildi. Bu olayın yol açtığı tartışmalar kısa sürede sosyal medyaya taşındı.

Genç kız ve arkadaşları durumu Facebook üzerinden kurdukları bir sayfa ile protesto ederken çok sayıda Danimarkalı da Müslüman gençlere destek verdi. Yaklaşık 2 hafta süren protestolar sonrasında açıklama yapan firmanın basın sözcüsü Mads Hvitved Grand, “Firmamızın bütün hissedarlarıyla konuyu görüştük ve kılık kıyafet kurallarımızı yeniden gözden geçirmeye karar verdik.” dedi. Market çalışanlarının bundan böyle başörtüsü takmasının önünde bir engel olmadığını belirten Grand, çalışanlar için özel bir başörtüsü tasarlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Yasağın kaldırılmasının ardından bir açıklama yapan Fraije ise; “Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.” dedi. Yasağın kaldırılmasında gerçekleştirdikleri protestonun büyük bir etkisi olduğunu ifade eden Fraije, “Bize destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi. İnternet üzerinde kurulan boykot grubunun sözcülerinden Alaa Abdol-Hamid, Danimarka Devlet Televizyonu DR’ye yaptığı açıklamada, söz konusu firmanın Müslüman genç kızların taleplerini dikkate almasının gurur verici olduğunu söyledi. Netto, Fötex ve Bilka gibi Danimarka’nın en ünlü süpermarket zincirlerinin sahibi olan firma, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir karardan aldığı yetki ile 2005 yılından beri çalışanlarının başörtüsü takmasına izin vermiyordu.

EMRE OĞUZ -KOPENHAG / Zaman

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: