Deistler rahmete inanmazlar mı?

Müzeyyin‘ olan Allah varlığı nasıl süslüyor? Sadece renkle, kokuyla, tatla mı? Hayır. Allah varlığı en çok ‘hayatla’ süslüyor. Nereye baksanız onun boy vermeye, varolmaya, ortaya çıkmaya çalıştığını görüyorsunuz. Tatlı bir yaramazlıkla her yerdeler. Her taşın altından, buldukları her toprak parçasından, buzdolabında uzun süre beklemiş yemekten, hatta çöplerin içinden fışkırıyorlar. Evet, biz, yani canlılar (ve özellikle de insan) kainatın en güzel süsleriyiz. Baklavanın üstündeki fıstıklar, dondurmanın üzerindeki çikolata sosu, pastanın üzerindeki krema, örtülere işlenmiş nakış, biziz.

Süsleme/tezyin öyle birşeydir ki, her ne yaparsan yap, en sonunda yaparsın onu. (Pasta bitmeden süslenmez.) İnsanın dünyaya gelenlerin sonuncusu olması, ahirinin kıyamete bağlanması, bizim de evren pastasının süsü olduğumuzu gösteriyor. Lakin karıştırmayalım: Pasta bizimle güzel ama (hâşâ) Ustası bize mecbur değil. Kemalin ‘tamamlayıcı’ parçasıyız ama Usta’nın ‘mecburiyeti’ değiliz. Samed olan O. Yani, herşey ona muhtaçken hiçbir şeye muhtaç olmayan, O. Dolayısıyla kıymetimiz bize ikram ediliyor.

Mürşidim de bir yerde işte bu nakışlar hakkında diyor: “Hayatta hissiyat suretinde kaynayan memzuç nakışlar, pek çok esmâ ve şuûnât-ı zâtiyeye işaret eder, gayet parlak bir surette Hayy-ı Kayyûmun şuûnât-ı zâtiyesine âyinedarlık eder.”

Daha kibirli zamanlarımda, yani ilkgençlik dönemimde, böyle bir varlık algısını kabullenmek tahttan düşmüş krala benzetirdi beni. Neden? Çünkü öyle olduğumu düşünmek istemezdim. İnsan ‘bağlayıcı’ veya ‘olmazsa olmaz’ olmadığını duyduğunda epey bir sarsılıyor. Öyle olduğu hissettirildikçe de huzuru artıyor. Özellikle âşıklar bu sözümü iyi anlarlar.

Kabullenmemiz lazım: ‘Olmasa da olur’ olmak ‘kendisinden daha güzel birşeyde varolma’nın güzelliğini bilmeyenler için ölümden de beterdir. Bu yüzden evladı için yaşamayı anne olmayan bir kadın anlayamaz. (Âşık bir kadının eşinden duymak istediği söz ‘Sen benim herşeyimsin’sinken sıra oğluna geldiğinde dediği şudur: ‘Yeter ki sen mutlu ol!’) Yahut da sahabilerin Aleyhissalatuvesselam için sıkça söyledikleri “Anam babam sana feda olsun ya Resulallah!” sözünü… Çünkü bu bir tür varlık sırrına eriştir. Asıl varolması gerekenin sen olmadığını kabul, adına varolduğunun ellerine kendini teslimdir, İslam‘dır. Annen ve baban değildir seni asıl vareden. Seni vareden Allah‘tır. Resul de ancak ondan dolayı kıymetlidir.

Ne diyordum? Ha, hatırladım, önceleri bu ikincil konuma iniş beni epey bir rahatsız ederdi/etti. Ne yani? ‘Olmasa da olur’ isem hakikaten bir zaman gelecek de olmayacak mıydım? O kadar önemsiz miydim? Vazgeçilebilir miydim? İnsana ‘olmasa da olur’ olduğuna inanmak, yani Samed olanın yalnızca Allah olduğuna inanmak, böylesi bir sebepten zor geliyor. Sanıyor ki, ‘olmasa da olurluğunu’ kabul aynı zamanda ‘olmayacağını’ da kabuldür. Bu, Allah’ın rahmetini unutup, sadece Samediyetine bakan bir aklın düşebileceği bir çukurdur. Bu korkuyu aşabilmekse onun Rahman ve Rahim olduğunu hatırlamakla mümkündür. Ve Kur’an-ı Hakîm 113 sûresine bu isimleri hatırlatarak başlar.

Bence ‘besmele‘nin böylesi bir fonksiyonu da var: Yani, Rahman ve Rahim isimlerini unuttuğumuz anda, Allah hakkında tefekkürümüzde bir yeis/ümitsizlik hâkim olmaya başlıyor. Bir karamsarlık. Çünkü yüceliği ‘ilgisizlik’ nedeni sanıyoruz bizler. Allah’ı ‘kendimiz gibi’ sanıyoruz. Onu bilmek için konmuş nakışların peşinden giderken ‘ona dair’ olmakla ‘onun gibi olmak’ arasındaki nüansı yitiriyoruz. Ki insan böyledir. Yüceldikçe(!) çevresindeki insanlara ayırabildiği vakit azalır. Sorunu sınırlarıdır.

Tıpkı Mesnevî-i Nuriye‘de dendiği gibi: “Evet, vâcibi mümkine kıyas etmekten, pek garip ve gülünç şeyler çıkar.” Düşünsenize: O kadar büyük ki. O kadar yüce ki. O kadar muhteşem ki. O kadar… O kadar… O kadar… Kelimelerin anlatmaya kifayet etmediği O, âlemlerin Rabbi, sizi neden kâle alsın? Sizi neden önemsesin? Sizin varlığınızla neden ilgilensin? Deistlerin işin içinden çıkamadığı yer de burası: “Var ama bizimle neden uğraşsın?”

‘Subhanallah’ın ardından gelen ‘Elhamdülillah’ biraz da bu hatırlayışın sevinci gibi geliyor bana. Evet, o Subhaniyet makamında, ama aynı zamanda Rahman ve Rahim. Merhamet etmeyi seviyor. Sizi sevindirmeyi seviyor. Sizin varlığınızı seviyor. Hamdınızı istiyor. Ne diyor Bediüzzaman: “Ebedînin sâdık dostu ebedî olacak.” Böylece yürek Allah’ın yüceliğini tefekkürü içinde yalnızlık korkusundan kurtuluyor.

Kanaatimce: Vahidiyet içindeki Ehadiyeti bize en net gösteren iki isim Rahman ve Rahimdir. Onları pek severiz. Doğrudan Allah’ın bize olan ilgisini anımsattığı için. Çünkü onlar olmasaydı Cenab-ı Hakkın büyüklüğünü bilmek, tıpkı deistlerin yanlış inancında olduğu gibi, aramızdaki mesafeyi arttıracaktı. Şimdi ise yalnız azaltıyor. Hem O kendisinin bize yakınlığını dahi bu ‘merhametli ilgisiyle’ anlatıyor: “Kullarım sana, beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulalar.”

Ahmet AY – risalehaber.com

2 tane yorum yapılmış

  1. Eymen Akça dedi ki:

    selamun aleyküm Ahmet Ağabey

    Gayet güzel bir yazı hazırlamışsınız. Kaleminiz kılıç olsun. Yazını tamamlayıcı mahiyette bir ek bilgi olması için söylemek istiyorum. Rumuzât-ı Semâniye’de Üstad mealen: ” Mekke müşriklerine Allah’ın rahmeti ve Rububiyeti ile yakınlığını anlatmak için Rabb ve Rahman isimleri daha ziyade kullanılmıştır. Medine’de ise, Allah’ı ve Âhireti bilen Ehl-i Kitab’a karşı içtimai hadiselerin perde arkasındaki İlahi tecellileri tevhid ile gösterme sadedinde Allah lafza-i celâli daha ziyade kullanılmıştır ” der.
    Müşriklerin fikirleri ile şu anki deistlerin fikirleri aynıdır. Bu cihetten onlara celalli ve ikramlı bir rahmeti ve terbiye fiilini kâinatta göstermek, okutmak ve hissettirmek gerekir. Kur’an bu kudsî usulü kullanıyor. Bize düşen de aynı yoldan gitmektir. Bu manada bu yazınız Kur’anın tâlim ve irşad cephesine uygun olduğu için son derece güzel, nurlu ve halis olmuş. Allah razı olsun. Kaleminiz, aşı kalemi hükmünde kudsî kelimât-ı İlahiye ve nebeviyeyi muhtaç ve müştak gönüllere yerleştirsin, derim.

  2. erdem dedi ki:

    Bütün sapık zihniyetler,ataizm,deizm,şirk ve ortak koşmaların temelinde şunlar vardır.Ya Rabbimizin var ,bir heran faaliyette(Faalünlima yürid) olduğunu anlayamamak,Ya rabbimizin isim sıfat ve fiillerini bilmemek, Ya isim sıfat ve fiillerinin tecellilerinin ezeli ve ebedi olduğunu düşünememek ,Ya tümisim lerinin tecellisi ile tüm zamanları içine aldığını kavrayamamak . Ya tüm sıfatlarıyla her yerde ve her an hazır ve nazır olduğunu bilmemek yatıyor.Dünyanın bir imtihan yeri olduğunu ,bazı gerçeklerin gaybi olması gerektiğini akıldaan çıkarmak… Bir diğer yanlışlık da Rabbimizi kendimizle kıyas edip yanlış kavrayış ve sapık yollara düşmemiz oluyor.Allah korusun.Bir ayna gündüz açık havada güneşe karşı tutulduğunda güneşi aksettirir, güneşi gösterir ve güneşe delil olur . Ancak güneş olamaz, güneşin tüm vasıflarını gösteremez . Anlamalıyız. Temsilde hata olmasın insan vicdanen ve ilmen bilir ki merhamet sahibi bir yaratıcının eseridir.Ancak hadsiz zaaf ve aciz yaratıldığı için yaratanın sonsuz gücüne ve herşeyin sahibi Rabbi olduğunu göstermektedir. Sonsuz Kadir(güç sahibi) ve Gani(zengin) olan Rabbine daayanmak zorundadır. Bütün bu çıkmaz yollardan kutulmanın çaresi Peygamberimiz Hz.Muhammedin (s.A.V) iyi anlamak ve onun sünnet-i süniyyeyi rehber etmetir. Onun o nurlu yolunu bu zamanda en iyi bir şekilde tarif eden Risale-i Nur külliyatını okumak gerektir.Ücretsiz tüm gençler”Risale-i Nur okuma”proğramlarını indirebilir teknolojik fırsatlardan yararlanabilirler.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: