Devrek’te “İslam’da Aile Eğitimi’nin Önemi” Konulu Konferans

Türk Eğitim -Sen Devrek Temsilciliği tarafından Dünya Aile Haftası kapsamında ‘İslam’da Aile eğitiminin önemi’ konulu konferans düzenlendi.

Devrek Hamidiye Anadolu Lisesi Kapalı Spor Salonunda düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan katıldı.

Nursaçan, konuşmasında son yıllarda aile kavramının da Türkiye’de de zayıfladığını ifade etti. Nursaçan, “Özellikle yabancı ülkelerde aile kavramı zayıflarken artık bu zayıflama yavaş yavaş bizim ülkemizde de kendini göstermeye başlamıştır. Bunun en canlı örneklerini büyük şehirlerde satın alınan apartman dairelerinde görüyoruz. Eskiden vatandaş ev alırken en büyük evi seçerdi şimdi ise bir artı bir daire alıyor. Bununda nedeni, ‘Ben evlenmiş boşanmış biriyim bana küçük bir daire yeter’ demeleri bunun en küçük örneklerinden bir kaçıdır.

Yapılan istatistiklere göre bizim ülkemizde de aile içinde sancılar başlamıştır. Bugünkü gidişatımız bunu göstermektedir. Milletin temeli ailedir, ailenin temeli ise sağlam bir millettir. Ailede saygı, sevgi, sabır ve sadakat olduğu sürece ailenin temeli de sağlam olur. Mutluluk nikahın gölgesindedir. Mutluluğun sırrı vaktinde yuva kurulmasıdır. Nikah dışında mutluluk yoktur. Örnek aile olmak için Allaha dua etmek lazım. Sadece bu dünyada mutlu olmak yetmez toprağın altını da düşünmek lazım ve buna göre muhasebemizi iyi yapmamız lazım.

Dış güçler bizim aile yapımızı yıkmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bunlara meydan vermemek için çok uyanık olmamız lazımdır. Milli mücadele yıllarındaki yuvalarımıza bir bakalım şimdiki aile yuvalarına bir bakalım şimdiki aile yuvalarında sıkıntılar sancılar mevcut eğer uyanık olursak ne dış güçler ne de diğer faktörler bizim aile, örf ve adetlerimize hiçbir şekilde zarara veremeyecektir” dedi.

Düzenlenen konferansın ardından Necmettin Nursaçan’a Belediye Başkan Vekili Siyamı Özkoz tarafından günün anısına Devrek Bastonu hediye edilirken, Nursaçan hayranlarına kitaplarını imzaladı.

Organize edilen programa; Devrek Belediye Başkan Vekili Siyamı Özkoz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, Devrek Müftüsü Mustafa Nurgün, DEİMDER Başkanı Aydın Çolpa, siyasi parti temsilcileri, diğer daire müdürleri, imamlar ve çok sayıda davetli katıldı.

İHA

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: