Doğru Düşünce

Her şeyin başında doğru düşünce gelir. Doğru düşünmeyenler, bunu iyi kavrayamayanlar itikatte, amelde, fıkıhta, muamelatta sapmalar meydana getirirler. Bu yüzden bunların giderilmesi için Kuran’ı Kerim de “tefekkür edin, düşünmezmisiniz, akıl etmezmisiniz” diye devamlı akla havale eder.

Bediüzzaman hazretleri de “Akıl ve nakil taarruz ettiği vakit akıl esas itibar nakil tevil olunur, ama o akıl akıl olsa gerektir” der. Bu yüzden bir sinsile vardır. Ayetler Hadisi şeriflerle anlaşılır, Hadisi şerifler anlamak içinde sahabe efendilerimizin hayatları iyi bilinmeli. Kitap, sünnet, icma, kıyas, meselelere böyle bakarsak Cenabı Hak bizi istikamette emhal eder.

Kuran bize yeter diyen hoca kılıklılar sünneti, icmayı, kıyası ortadan kaldırıp Ümmeti hataya sürüklüyorlar. Bir ayeti biz okusak ve Resulullah (sav) okusa bizden farklı düşünse kime uyacaz, kendi kanaatimize uyacak halimiz yok herhalde. Burada yeri gelmişken Bediüzzaman’ın sözünü tekrar edelim “Akıl ve nakil taarruz ettiği vakit akıl esas itibar nakil tevil olunur ama o akıl akıl olsa gerek”
Bir hastaya bir doktor teşhis koymuşsa sair meslek erbablarının söylediklerinin hükmü yoktur. Bu dinin vecibesidir.

Çetin Kılıç
Kaynak
Risale-i Nur Külliyatı
Mustafa Karaman sohbetleri

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: