Dünyadaki Maddi Felaketlerin Sebepleri

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimin önemli bir kısmı peygamberlerin kıssalarından ve bu peygamberlerin hak yoldan sapan kavimleri ile ilgili Allahın gazabından bahseder. Bu kıssalarda peygamberlerin Allahın emirlerine uyma hususunda tebliğ vazifesini yerine getirirken karşılaştığı zorlukları ve bu zorluklar karşısındaki tavırları insanlara ibretlik bir şekilde anlatılır.

Bu kısalarda, özellikle helak olan kavimlerin başına gelenler aktarıldığında insanın içine korku ve ürperti giriyor.Bunların en önemlileri Hz Nuh,Hz Lut ve Hz Salih’in kıssalarıdır.Bu kıssalardaki kavimlerin işledikleri suçlar karşısında başlarına gelenleri hatırlamaya çalışalım.

Hz. Nuh kavmi peygamberlerine uymadıkları için büyük bir tufan yani sel ile helak olmuştu.Bunların içinde Hz Nuh’un oğlu da vardır.Hz Salih’in Semud kavmi ise şiddetli bir ses ile helak olmuştu. Cebrail aleyhisselam onlari bir sabah vakti sayha ile azablandirdi. Semud’un muhkem binaları bile kendilerini kurtaramadı ve sayhanın şiddetinden hepsinin ödleri patlayarak helâk oldu.Hz. Lut kavminin helakı daha da ibretlikti. Kuranı Kerim Ayetlerde, kavmin helakini şöyle tarif ediliyor:

Derken,tan yerinin ağarma vaktine girdiklerinde onları (o korkunç ve dayanılmaz) çığlık akalayıverdi. Anında (yurtlarının) üstünü altına çevirdik ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş taş yağdırdık. Elbette bunda ‘derin bir kavrayışa sahip olanlar’ için gerçekten ayetler vardır. O (şehir de)gerçekten bir yol üstünde (hâlâ) durmaktadır.(Hicr Suresi, 73-76)

 

Böylece emrimiz geldiği zaman, üstünü altına çevirdik ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş, istif edilmiş taşlar yağdırdık; Rabbinin katında ‘belli bir biçime sokulmuş, damgalanmış’ olarak. Bunlar zalimlerden uzak değildir. (Hud Suresi, 82-83)

Sonra geride kalanları yerle bir ettik. Ve üzerlerine bir yağmur yağdırdık; uyarılıp-korkutulanların yağmuru ne kötü. Gerçekten, bunda bir ayet vardır, ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır esirgeyendir. (Şuara Suresi, 172-173)

İnsan yukarıdaki bu ayetleri okuyunca titriyor.

Dünyada meydana gelen bu zulümler ve günahlar karşısında helak olan bu kavimlerin başına gelenler günümüz toplumlarına da gelir mi ? diye düşünüyor.

Aslında kurandaki helak olan kavimlerin kıssalarındaki cezaların aynısı gelmese de şiddet olarak az şiddetlileri dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanmaktadır.Bunlar deprem, tsunami ,sel ve bazen de kasırga olarak değişik şekillerde kendini göstermektedir.

Geçen yıl Uzak doğu Asya da meydana gelen tsunami tam bir ibretlik olaydır.Japonlar ne kadar ileri teknoloji kullansalar da teknolojileri onları Allahın gazabından kurtaramamıştır.

Yine birkaç gündür ABD’yi etkisi altına alan sandy kasırgası böyle bir gazaptır.Ne kadar önlem alınmasına rağmen yine yüzlerce ölü ve kayıp. Yıkık şehirler ve büyük bir enkaz bırakmıştır.Bir de en önemlisi ölüm korkusunu yaşayan milyonlarca insan bırakmıştır.

Bir televizyonda ABD’de kasırga ile haberi izlerken gözüme benzin sırasına girmiş insanlar dikkatimi çekti.Bana 2003 yılında ABD’nin Irak işgalinden sonra benzin kuyruğunda bekleyen Iraklıların görüntülerini hatırlattı.Iraklıların başına gelenlere Amerikalılar sebep olmuştu.Amerika’daki bu benzin kuyruğuna giren insanların başına gelenler de sanki Amerikalıların dünyadaki yaptığı yanlışların bedeli olarak Allahtan bir gazap olarak gönderilmişti.Ölüm korkusu ve tedirginliği Amerikalıların gözlerinden okunuyordu.

Düşünebiliyor musunuz ? Gücünün her şeye yettiğini sanan süper güç ABD’nin 17 eyaletinde günlerdir elektrik yok,su yok,akaryakıt yok .En önemlisi insanlık yok.Niçin insanlık yok diyorum. Çünkü halk açlık nedeniyle marketleri yağmalamaya başladı.

Hasılı kelam üstad Bediüzzaman’ın dediği gibi ‘’Beşer zulm eder kader adalet eder.’’Dünyada meydana gelen maddi felaketler, bazılarının dediği gibi sıradan bir doğa olayı değildir.Bu olaylar bazıları için ilahi bir ikaz; bazıları için de Allahın bir gazabıdır.

Vesselam….

Hamit Derman

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: