Düşmanlarımı iktisadımla yendim

İktisat; ticarettir, berekettir, hürmettir, perhizdir, izzettir, lezzettir. Dilimizden sinirler vasıtası ile midemize gelen tadlar, midemiz kabul eder, beğenirse yemeğe devam eder, hoşuna gitmezse kabul etmezse, yemek sonlandırılır veya tercih değiştirilir. Burada beden bir saray, dil kapıcı, sinirler postacı, mide padişahtır. Kapıcı rüşvetle bedene zararlı şeyleri sokarsa, rüşvetin olduğu yerde nizam intizam bozulduğu gibi bedendede arızalar meydana gelir.

Oysa dil, Rahmetin nimetlerini tatmak ve tanımak için vardır. Ruhen terakki etmiş insanlar dili bu amaç için kullanarak kalp ve akıllarını midenin önüne geçirirler, padişahlık ruha, kalbe geçer. Peki, yemeyecek içmeyecekmiyiz? Gaye, amaç sadece şükür vazifesini yerine getirmek olmalı, o zaman lezzetler tadılabilir.  Dilimizi şükürde kullanıyorsak lezzetli taamları yiyebiliriz. Ruhumuz cesedimize, kalbimiz nefsimize, aklımız midenize hakim olabiliyorsa lezzetli taamları şükür için yemeğe izin var.

İktisat edenin hem kendi, hem ailesi fakirlik çekmez, zillete, dilenciliğe, sefalete düşmez, haysiyetini, namusunu, dinini muhafaza eder.

Zaruri rızka Allah kefil. Bununla yetinmeyip, görenek belasına kapılıp, gayrı zaruri şeyleri temine çalışanlar alçak insanların ayaklarını öperler. Civanmert olmalı, yükümüz dikende olsa, sırtımızı da kanatsa, izzetimizle o yükü taşımalı, kimsenin himmetini almadan yaşamalıyız. Zamanı iyi kullanmayı bilmeli, abesle iştigal etmemeli, malayani şeylerle vakit geçirmemeliyiz.

Çetin Kılıç
Kaynak :Risalei Nur Külliyatı

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: