Edipler Edepli Olmalı

Burası İslam memleketi, burada yaşayan insanlar kahir çoğunlukla Müslüman.

Neşredilen yazılar, çiziler, konuşmalar fotoğraflar, tümü bu topraklarda,bu ülkede, bu coğrafyada, bu bayrağın altında, bu minarelerin gölgesinde ezan sesleri arasında yaşayan halka göre olmalı. Müslüman millete rağmen, taraf olmayacağı, tastiklemeyeceği, örfüne adetine ters, ahlakına uymayan, dinine diyanetine zararlı yayınları yapmak, bunda ısrar etmek kime hizmet, kime yaranmak için yapılır?

Sizler bu millete taraftar olmalısınız, taşra şehre, şehir Avrupa’ya kıyas edilmez, fikirler, hissiyatlar farklıdır, çarpma bilmeyen çocuğa logaritma dersi verilmez, erkeğe kadın kıyafeti giydirilmez, her milletin, her toplumun, kendine has kültürü, adeti ananesi yaşayışı vardır, ne Fransız’ın, ne Alman’ın, ne başka milletin düsturları, aile yapısı, oturması kalkması bize uymaz, bizi onlarla kıyas etmeyin, gençlerimize de ettirmeyin.

Kızlarımız annesinden çok Angela’ya benzedi, ninesi gibi örtünme yerine Nelsi gibi giyiniyor, Çanakkale’de dedesini şehit eden Joseph’in torunuyla evleniyor, delikanlılarımızın kanı öyle deli falan değil artık, kız kardeşinin kıyafetine laf etmiyor, dedesinin içtiği okkalı kahve yerine starbucks tercih ediyor, hele birde pantolon giyiyor ki yıkadıkça çekmiş zannedersin meğer modaymış.

Hatada ısrar etmeyin, içinde bulunduğumuz şartların durumuna, muktezayi hale göre hareket edin. Sebep olan yapan gibidir bilesiniz.

Çetin KILIÇ

Kaynak ; Risale-i Nur Külliyatından istifade edilerek yazılmıştır.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: