Eğitimde Cibilliyet Meselesi

Bir Eğitim-Öğretim dönemini daha yarılıyoruz.Bir dönemin nasıl geçtiğini sorarsanız herkes farklı duygular içinde size cevap verir.Kimisi olumlu Kimisi olumsuz cevap verir. Eskiler Eğitim – Öğretime Talim ve Terbiye derlerdi.Talim öğretimin karşılığı olarak gelirdi.Terbiye ise tam karşılamazsa bile eğitim anlamına geliyor.Öze36679llikle atalarımız terbiyeye daha çok önem verirlerdi.

Eğitim beşikten mezara kadar süren bir serüvendir.Eğitimde bireyin bütün yaşantısında genel bir değişim esastır.Yani eğitimde bireyde olumlu bir davranış kazandırılması esastır.Eğer istenen olumlu davranış kazandırılmamışsa bu eğitim eksik sayılır. Yani ahlaki yönden bir değişiklik yoksa bu eğitim başarısız sayılır.Bu aktardığımız eğitimle ilgili tespitimizi bir hikayeyle destekleyelim.

Padişah vezire sormuş:

– Vezir!
– Eğitim mi önemli soy sop mu (Cibilliyet) ?

vezir düşünmeden cevap vermiş:
– Cibilliyet, padişahım.

… padişah memleketin her yerine tellallar çağırtmış.

– duyduk duymadık demeyin en iyi hayvan eğiticisine yüz kese altın en iyi hayvan eğiticisi padişahın huzuruna çıkarılmış. padişah hayvan eğiticisine sormuş:

-Bir kediye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretebilirsin?

-Altı ayda öğretirim padişahım.

altı ay dolmuş, huzura alınmış.

padişah:

-Öğrettin mi?

-Öğrettim padişahım.

saray erkanı toplanmış, kedi elinde tepsi servis yapmaya başlamış, tam vezirin önüne gelmiş; padişah yine vezire sormuş:

Vezir! demiş.

– Eğitim mi önemlidir cibilliyet mi?

vezir padişahın sorusuna cevap vermeden önce cebinde hazır tuttuğu fareyi yere bırakmış.

kedi tepsiyi attığı gibi farenin peşinde koşmaya başlamış. Tabi altı aylık eğitimde boşa gitmiş.

Vezir cevap vermiş.

– Cibilliyet padişahım…

Evet maalesef bizim eğitim sistemimiz bireye bir çok davranışı kazandırıyorsa da istenen olumlu davranışı kazandıramamaktadır. Yani hikayede anlatıldığı gibi önemli olan davranışını değil cibilliyetini değiştirecek bir eğitimin verilmesidir. Bu sözlerimize en iyi örnek son zamanlarda okullardaki madde bağımlılığından tutun bir çok kötü alışkanlığın fazlası ile yer bulmasıdır.

Sonuç olarak tatili hak eden bütün eğitimci arkadaşlara ve öğrencilere hayırlı tatiller diliyorum.

Hamit Derman

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: