El Yazması Risale-i Nurlar Ziyarete Açıldı

Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur külliyatı üzerine ilmi-akademik çalışmalar yapan İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, Said Nursi ve talebelerine ait orijinal el yazması Risale-i Nurları sergiledi. Eserler arasında, Bediüzzaman’ın cezaevinde geçirdiği sürede kibrit kutularının içine koyduğu küçük kağıt parçalarına yazdığı risaleler de bulunuyor.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, birçok medya ve sivil toplum kuruluşu temsilcisini vakıf merkezinde düzenlediği iftarda ağırladı. İftarın ardından geçen yıl açılan ve Risale-i Nurların yer aldığı ‘arşiv ve dokümantasyon birimi’ gezildi. Davetliler, Said Nursi ve talebelerine ait orijinal el yazması Risale-i Nurlara büyük ilgi gösterdi. El yazması Risale-i Nurlar, haftanın 7 günü ziyaret edilebilecek.

Arşiv bölümünde Bediüzzaman’ın risalelerine ait orijinal dokümanlar bulunduğunu belirten İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı Faris Kaya, “Hizmetin bugüne nasıl geldiğinin anlaşılması açısından böyle bir arşiv ve dokümantasyon merkezi çok önemli. Merkezimizde doktora çalışması ve yüksek lisans çalışması yapanlar var.” diye konuştu.

Bediüzzaman’ın Risaleleri yazdığı için Barla’ya sürgün edildiğini ifade eden Kaya, “Üstad gelmekte olan imansızlık hareketini sezmiş ve bunun üzerine iman hakkında eser yazmıştır. İlk yazılan ‘Haşir Risalesi’dir. Öldükten sonra dirilmeyi anlatan bir metindir. Kur’an-ı Kerim’in feyziyle maddi delillerle ispata çalışmıştır. Bu eser basılınca, eserin matbaada basımı yasaklanmış. Bunun üzerine eserler el yazısıyla yazılmıştır. 1926 yılında 1934’e kadar yaklaşık 7-8 sene risaleler elle çoğaltılmıştır.” diye konuştu.

Sergide teneke kutunun içinde bulunan risalenin Bediüzzaman’ın talebesi Hafız Ali’nin hanımı Ümran Hanım tarafından yazıldığını aktaran Prof. Dr. Faris Kaya, “Risalenin başına bir iş gelmesin diye Hafız Ali bunları teneke kutunun içine koymuş ve duvarların içine gömmüştür. Hafız Ali’nin vefatından yıllar sonra bu kitap duvarın içinde bulunmuştur.” ifadelerini kullandı.

Said Nursi ve Risale-i Nur üzerine yayınlanmış bütün eserlerin ve orijinal el yazmalarının bulunduğu arşiv-dokümantasyon merkezi geçen yıl Vefa Kalenderhane Mahallesi Cüce Çeşmesi Sokak’ta ziyarete açılmıştı.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: