‘En Büyük Alem’ Sende Dürülmüş

Bir gün Mecnun bir deveye rast gelmiştir. Üzerine atlamış, yularını sıkıca tutarak ‘Beni şu ilerideki Leyla’ma kavuştur; yalvarırım sana.’ demiştir. Deve ise; ‘Senin ileride Leyla’n varsa benim de geride tutkunum var, yavrum var.’ diye karşılık vermiştir. Mecnun yuları sıkı tutmasaymış deve onu nerdeyse gerisin geri götürüp Leyla’sından uzaklaştıracakmış. Yalvarmış yakarmış; olmamış. Sonunda deveden inmiş ve ‘Anladım’ demiş, ikimiz de aşığız; sen yavruna ben Leyla’ma… Öyleyse sen yoluna ben yoluma.

İnsanlara karşı bu kadar geçirgen olmak zorunda mıyız, insanların ruhumuzu delip geçmelerine izin vermeli miyiz? Bazen psikolojik derimizi kalın tutmak zorundayız, bize zarar verebilecek bizi aşağı çekebilecek insanlarla mesafemizi iyi ayarlamalıyız, onların bizi ele geçirmesine kendi içindeki zehirli materyalleri bize akıtmalarına izin vermemek zorundayız, bu mesafe ve geçirgen olmamakla onların bize zarar vermesini önleyebiliriz, tam aksine besleyici insanları biraz daha yakınımızda tutmaya onlarla daha yakın ilişkide bulunmaya ve karşılıklı beslemeye de gayret etmeliyiz.

Şeamet tellalları vardır hep kötüyü görür, kötüyü söylerler, en kötüye kendimizi hazırlarsak en kötü gelince üzülmeyeceğimizi zannederler, fakat böyle olunca iyilik için mücadele etmiyor çaba göstermiyorlar, nasıl olsa kötülük galip gelecek deyip her şeyi elden bırakıyorlar. Bunun aksine bizim yapıcı, onarıcı gayretli olmamız lazım. “Kader gayrete aşıktır” ,”çırpınıştır hayatı kanatlandıran” , “sen uçuşu hatırla kuş ölümlüdür” ,”Derdin sende, ama görmezlikten geliyorsun, farkında değil gibisin, ama ilacın da sende. Küçük bir varlık sanıyorsun kendini, halbuki ‘en büyük âlem’ sende dürülmüş.”

İbrahim Havas, Hızır’ı bile mâsiva saymış; Yolda giderken karşıma Hızır çıktı; ‘Seninle arkadaş olalım.’ dedi. ‘Olmaz!..’ dedim. Sebebini sordu; ‘Sana Hızırsın diye bağlanır güvenirim de Allah’a olan bağlılığımda noksanlık çekerim.’ dedim. Bir kişide olsa hatırlasın, yüreklerde bir iz bırakalım.

Çetin KILIÇ

kaynak Sorularla İslamiyet.

Kemal SAYAR sohbetleri.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: