Ey kendi kıymetini bilmeyen insan

Kendine gel! Hadisi şerifte: “Men arefe nefsehu fe kad arefe Rabbehu.”

Yani : (Kendini tanıyan Allahını tanır.) Bu mucize varlık, Ahseni takvimde yaradılan insan,  Kainatın küçültülmüşü olan bu İNSAN, Niye aklını kullanıp Allahın kanunlarına uymazda? Felsefe yapar, fikir üretir. Bana göre böyle olmalı şöyle olmalı der zavallı.

Ki ilim adamlarına göre bir Avrupa Proseroruna göre: İnsanın hücresi 4 mikrondur bir direrine göre 5 mikrondur. bir m.m karede 1000 mikron olduğuna göre 4 dü bırakıp 5 şi alsak m.m uzunluğunda 200 hücre. 1 hücrede 1.000.000. protein. 8000 amino asit. 5 element ve 40.000 atom. ayni hücrede 25.000 DNA molekül bir o kadarda RNA molekül. İlim adamlarına göre insanın vücudunda bu moleküllerin yaptıkları iş yazılabilse: 1000 cilt kitap biner sahife olur. Yarım damla kanda 2 milyon al yuvarlar 240.000 trombosit 10.000 ak yovarlar. Nevzat Tarhan Hocamızın kitabında okudum: beynimizde 160.000.000. mevcut. Bu hücrelerin vücudumuzun diger hücrelerine emir veriyorlar. Ki 2  binden başlayarak bazıları 10.000 hücreye kadar vücuttaki her hücreye emir veriyorlar.

Bakıyoruz parmaklarımıza  menteşeler takılmış. çekiç orak çapayı tutabilmek için büyük parmağımızı müsait bir şekilde ötekilerden Allah’ımız ayırmış, sakin kendi ayrılmış demeyin. Yoksa gürültüye gidersiniz. Bir iğne kendi kendine olmadığına göre bu kȃinatta sayısız varlıklar kendi kendine nasıl olabilir?

Dünyamız kendi ekseninde dönmese idi ne olurdu? Ya her zaman gece olurdu, veya gündüz olurdu. Güneşin etrafında ölçülü dönmese idi ya her zaman: bahar, yakış, ya sonbahar veya devamlı yaz olurdu, Hadisi şerifte: “Cehennemlik hanıma Allah öyle kuvvet verecek ki 4 erkeği de kendisi ile cehenneme götürecek. Başta babasını, eğer varsa ağabeyini, beyini, ve eğer varsa büyük oğlunu da. Yani: Bu erkekler o hanımdan mes’ul olacaklar o hanım dinini yaşamaya bunlar teşvik edecekler.

Ne yapalım. Şehit torunları bu millet. 80 sene civarında dinsizlik sistemini yaşamış. Zavallılar kendileri din terbiyesi alamamışlar ki evlatlarına versinler. Türkiyede  24 sene Kur’ani Kerim okumak yasak imiş. Şimdi: Maden 10 lira yerine 100 lira hiç kimseden alamıyorsun. Bu vatandaşlar  akıllarını kullanarak Kur’anin emirleririne uyup günahlı işleri terkedip cenneti hak etmeleri lazım.

Çünkü insanların önünde iki yol var. Cennet ve Cehennem bunların her ikisi sonsuz, Cennet Müminlere sonsuz bir mutluluk. Cehennemde ise Kȃfirlere sonsuz azap ateşte yanmak var. İmanlı günahkȃr müminler ise, günahlarını temizleyinceye kada ateşte yanacaklar.

Soru: Bu kainat boşluğunun tamamı buğday taneleri ile dolu olsa? BİR TAVUK BU BUĞDAYLARDAN SENEDE BİR TANE ALSA, BU BUĞDAYLA MI BİTER YOKSA EBEDİ OLAN O HAYATLARMI BİTER? TABİİ Kİ GELİR GÜN BU BUĞDAYLAR BİTER EBEDİ HAYAT BİTMEZ. ONA GÖRE DAVRANALIM!!!

Paylaşan: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: