Facebook Topluluğuna

Her şeyde olduğu gibi, Facebook’ta iki tarafı keskin bir bıçak gibidir. Bilgi ve kanaat yaymaya yaradığı gibi, günah kazanmaya, fitne ve fesada da kullanılabilir. Haberleşme, bilgilendirme, bilgi ve kanaatını yaygın hale getirme vasıtasıdır. Doğrulara destek, yanlişlara ikaz ve tenkid için kullanılabilir. Fakat her şeyin sui istimali olduğu gibi, Facebook’un da, sui istimali vardır. Çirkin, ahlak dışı, fitnekar fikir ve düşünceler için kullanılmamalıdır. Haklı bile olunsa, küfür, iftira, yalan sözler Allah Rıza’sına aykırıdır. Hele hele yaptıkları ne kadar kötü, hatta ihanet bile olsa, onun sülalesine taallukuna, Şamil hakaret, çok büyük yanlıştır. İnsanlara (or………çocuğu)(pi……) vs deyip masum anne babalara teşmil ederek küfür, çok çirkin ve büyük günahtır. O adı geçen kimseler çok masum, mazlum hatta Allah’ın Veli kulları da olabilirler. Yakınlıklarından dolayı, onlara da küfretmek, kat kat vebaldir.

Kuranı Kerimde VELATEZİRU VİZRA UHRA buyurulmaktadır.

Yani, başkasının suçunu başkasına yükleme! buyurulmaktadır.

Efendimiz de bir gün; ‘Annenize sövmeyin!’ buyurunca sorarlar;

-‘Ya Rasulullah insan annesine söver mi?’

Efendimiz; ‘Sizden biri başkasının anasına söverse, o da dönüp onun anasına söverse, ilk söven de kendi anasına sövmüş olur!’ buyuruyor.

Yine Kuran-ı Kerim’de “ALLAH’TAN BAŞKASINA İBADET EDENLERE, ETTİKLERİNE SÖVMEYİN, ONLARDA DÜŞMANLIK VE CEHALETLE ALLAH’A SÖVERLER.

Yani sövmeye sebeb olmanın sorumluluğu vardır. Hem amel defterimize yazılan kelam envanterimiz çirkinleşir. Unutmayalım ki her amelimiz kaydedildiği gibi, ağzımızdan kalemimizden çıkan her söz de yazılmaktadır.

Abdülhamit Oruç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: