Filipinlilere ÇARE Oldular

Asselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu,
Çaresizlerin ÇARE’sine selam olsun. Burada mutsuzluğa itilen halkların içinde, bizleri onların mutluluğu ile mutlu eden Rabbi Rahimime kesilen Kurbanların zerreleri adedince hamdü senalar olsun. Herşeyin, herkesin zamanla unutulduğu ama zamanların unutturamadığı ve kalplere kazındığı Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa ( SAV) Efendimize ve Al ve Ashabına Elfü Elfü salatu selamlar olsun.
Filipinler’de Kurban artık Filipin çoşkusu olmaktan çıktı bir dünya coşkusu, bir dunya mutluluğu, bir Dünya birligi haline geldi. Buradaki bu samimi insanlarin ihlaslı kıvılcımları diğer diyarlardaki nur madenlerini alevlendirir hale getirdi.

İngiltereden abiler, Avustralyadan abiler, Türkiyemin her köşesinden; Tavşanlıdan, Bursadan, istanbuldan, Malatyadan,Adıyamandan, Maraştan, Adanadan Nur Kahramanı abiler hep beraber bu çoşkuyu buralara taşıdılar. 15 sene sonra ilk defa bir bayramda kendi aileleri ile bayram geçirmeyen abiler, bu sevgilerini buradaki Garip aileler ile paylaştılar. Allah sebeb olandan vesile olandan, maddi manevi dua ve himmet eden bu mektubu okuyan herkesden  ebeden razı olsun.

Filipinlerler’de  bir Kurban heyecenı bir kurban coşkusu bir kurban festivali daha geldi ve geçti. İslamın bir Şiarı bir sünneti daha ihya edildi. Müslüman, Hıristiyan bütün insanların toplumun her kesiminin alemine güzel bir misal olarak kazındı. İslamda akıtılan kanların sadece Allah için akıtıldığı onunda kulların hayrına olduğu vurgulandı. Menfaat için, çıkar için değil dayanışma için yardımlaşma için yapıldığı ve bütün dinlerin Babası kabul edilen Hz İbrahim as.’ dan gelen ortak bir gelenek olduğu, Müslümanı, Hristiyanı, Yahudisi, Budisti herkese Filipinlerdeki söz sultanı abiler tarafından her kanalla ifade edildi.

Hapisanelere gidildi müslüman mahkumlara teselliler verildi, islamın güzellikleri ve Allahın Rahmeti anlatıldı. Medreselere gidildi, kurbanlar kesildi ufaklıklara cep harçlıkları verildi, yüzlerce ufaklığın bayramı tekrar bayram oldu. Camilere gidildi namazlar kıldırıldı ve kılındı, cemaatle kucaklaşıldı.

Gülmeyen yaşlı gözler bile o gün ellerinde 2-3 kilo et olan Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği poşetleri ile evlerine gülerek gitti. Üniversitelerde forumlara , meetinglere iştirak edildi, dekan ve rektörlerle buluşmalar oldu. Televizyonlarda gazetelerde islamın, Türkiyemizin, Nur Hizmetlerimizin faliyetleri ve toplumsal barışa katkılarından bahsedildi.

Özen ve itina ile Kurbanlarımız  “ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER LAİLAHE İLLALAHU ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER VELILLAHIL HAMD” lerle Hamdu senalarla vazifemiz eda edildi. 16 adet olan Nur merkezlerinde, dersanelerimizde, ofis ve yetimhanlerimizde, elimizin,gücümüzün, sesimizin yetiştiği Filipinlerin her köşesinde birbirinden güzel faaliyetlerimiz oldu Elhamdulillahi Rabbil Alemin.
Gelin bu çoşkuyu bütün Asyaya yayalım. Tayland`a, Viet Nam‘a, Cambodıa`ya, Myanmar`a, Taivan` a, Bhutan`a.

İsmini bile duymadığımız ama ezanların okunduğu, namazların kılındığı, müslümanların zalimlerin zulmü altında ezildiği bu diyarlara gidelim. Gelin bu islam şiarını unutulmaya yuz tutmus diyarlarda yeniden ihyaya vesile olalım.

Her  an düşünemesekte senede bir iki defa bile olsun düşünelim. Bir defa olsun bir bayramımızı kendi ailemizi ile degil , islamdan ve bizlerden islamı anlatmamızı bekleyen bu insanlarla geçirelim. İslam dininin temel prensiplerinden birisi olan “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.” Peygamberi uyarıdan kendimizi muhafaza etmeye çalışalım.

Tekrar bütün kalbimle Alemi islamın ve Türkiye’min geçmis Kurban bayramını kutlar, maddi manevi yardim ve dualarından dolayı başta ÇARE Derneği olmak üzere bütün yardımseverlerin hayırlarının kabulunu Cenabı Allah’dan niyaz ederim.

Filipin Nur Talebeleri namına
İBRAHIM KARA

02.11.2012
Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: