Firavun’un Cansız Bedeni

Yunus Suresi 92. Ayet: “(Ey Firavun!) Senden sonra geleceklere ibret olması için, bugün senin bedenini (cansız olarak) kurtaracağız. İşte insanlardan bir çoğu, hakikaten ayetlerimizden gafildirler.” ayetiyle kendisinden bahsedilen, Firavun olduğu iddia edilen cesedin görüntülerini Samanyolu Haber’in objektiflerine takıldı

Cesed İngiltere’nin Dünya’ca ünlü müzesi British Museum’da yer almaktadır.

Ayetlerle Hz. Musa – Firavun hikayesini sizin için buraya ekledik:

Firavun’un, çevresinin ve halkının ilâhı mesajı kabul etmeyecekleri, zulüm ve işkencelerinin sona ermeyeceği kesinlik kazanınca Hz. Musa’ya İsrailoğullarını bir gece Mısır’dan çıkarması emri verildi (eş-Şuarâ, 26/52).

Durumu öğrenen Firavun hemen harekete geçerek büyük bir ordu topladı (eş-Şuarâ, 26/53).

Amacı, İsrailoğullarını bütünüyle yok etmekti. Ama Allah’ın da bir hesabı vardı. Firavun ve ordusu, Hz. Musa ve İsrailoğullarına yol vermek için yarılan Kızıldeniz’in yeniden birleşen suları içinde yok olup gitti (eş-Şuarâ, 26/60-66).

Böylece Allah, Firavun ve halkını tapınırcasına sevdikleri şeylerden; çeşmelerden, bahçelerden, hazinelerden, o güzel yerlerden çıkardı ve bunları İsrailoğullarına miras yaptı (eş-Şuarâ, 26/57-59).

Zorba Firavun, Kızıldeniz’in suları arasında artık her şeyin bittiğini, boğulacağını anlayınca, “Gerçekten İsrailoğullarının inandığından başka tanrı olmadığına inandım; ben de müslümanlardanım” dedi ama iş işten geçmişti. “şimdi mi? Oysa daha önce isyan etmiş, bozgunculardan olmuştur” denildi. Cesedi, gelecek nesillere ibret olması için denizden kurtarılarak bir tepeye atıldı (Yunus, 10/90-92).

NurNet.Org Sundu

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: