Geceye, gündüzün damgasını vuracak söz

“Ekmeksiz yaşarım; hürriyetsiz yaşayamam.” Bediüzzaman

Bu söz geceye gündüzünün damgasını vuracaktır her daim.

***

Allah’ım, vatan ve milletimizi şerlerden muhafaza eyle… Allah’ım, senin tuzağın her tuzağın üstündedir. Bizi bize bu kadar yakın ettin çok şükür…

***

Cesaretin de kaynağı imandır, gördük. İman ki, bir de şefkatle cihazlanmışsa sahabe devrindeki tecelliler yaşanır, gördük.

***

Ahirette hesaba çekilecek şeyler, dünyada hesaba çekmediğimiz şeylerdir. Ahirete inandığı halde sanki yokmuş gibi yaşamak, nefsin hilesidir.

***

Ölçülü olan, hareketlerini ihlâs içinde kontrol edebilen insanlar tutarlı olurlar. Kendi hesabını görmeyenlerin ahirette hesabı görülür.

***

Zulüm her daim kendi türünden sonuçlar hazırlar Ancak… Allah’a ve ahirete imandır ki, zulmün önüne geçer ve nefsi emmarenin sesini kısar.

***

Hareket ve niyette de esas olan ihlâstır. Çıkar peşinde olan her davranış ve hareketin sonu hüsrandır. İbadet ve duâda da Allah rızası esastır.

***

Her şeye rağmen hep ümit, hep şevk, hep iman ve hep gayret içinde olmalıyız. Hz. Ali (ra) der ki: “Kalbiniz şu üç şeyin evi olsun: İmanın, ümidin, aşkın.”

***

Kader niyete bakar. Allah katında ameli az olan, ama niyeti samimî olanlar, ameli çok ama niyeti bozuk olanlardan her zaman daha değerlidir.

***

Hak sillesinin sadası yoktur. Bir de vurdu mu devası yoktur…

***

Tarih nice tecellilerle dolu. Büyük zannedilenleri hep hesaba katmadıkları küçükler alt etmiştir. Bazen bir sivilce, bazen kanser mikrobu…

***

Ümit bir şey değil, ümit her şeydir. Siyah bir gözlükle olaylara bakanlar, olanı bırak, olacakları da göremezler. Yaşasın ümit, gebersin yeis!

***

“Bazen saadetten felâket doğduğu gibi, bazen de felâketten saadet doğabilir.”

Bediüzzaman bunu söylediğinde Birinci Dünya Harbi’nin mağlûbu idik.

***

İslâm’ın tahsil yılları bitti. Her kahraman evlât yurduna dönüyor. Her biri bir kıt’anın başına geçecek, Bediüzzaman’ın verdiği müjde gerçekleşecek.

***

Allah’ım, Habib-i Ekrem (asm) hürmetine, Kur’ân hürmetine bu vatan evlâtlarını muhafaza eyle. Bizi her daim bir ve beraber eyle. Düşmanlarımıza fırsat verme…

Selim Gündüzalp  – Zafer Dergisi

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: