Genç Akademisyenler Said Nursi’yi ve Fikirlerini Konuştu

genc-akademisyenler-said-nursiyi-ve-fikirlerini-konustu2009’dan itibaren her yıl düzenlenen Uluslararası Genç Akademisyenler Konferansı’nın bu yıl beşincisi 8-9-10 Haziran 2013 tarihlerinde, Akgün Otel konferans salonunda gerçekleştirildi. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği konferansta, dünya genelinde Risale-i Nur ve Said Nursi üzerine çalışma yapan doktora ve master öğrencileri ile değerli bilim insanları buluştu.
Bu sene önceki yıllardan farklı olarak konferans tamamen İngilizce yapıldı. Arapça konferans, Haziran ayının sonunda (22-29) yapılacak ve bir hafta sürecektir. İngilizce konferans için Amerika, İngiltere, Filipinler, Hindistan, Cezayir, Etiyopya, Singapur ve Türkiye’den Nursi Çalışmaları alanında master veya doktora yapmakta olan 60’ı aşkın genç akademisyen katıldı. Bu genç akademisyenlere yol gösterici mahiyette Nursi Çalışmaları alanında uzman profesörler de birer sunum yaparak akademik makalelerin nasıl yazıldığını anlattılar.
Nursi Çalışmaları alanında başka örneği olmayan bu konferansta genç akademisyenler, Said Nursi ve Risale-i Nur ile ilgili çalışmalarına dair tebliğler sunarken; Amerika Birleşik Devletleri Virginia Teoloji Fakültesi’nden Prof. Dr. Ian Markman, İngiltere Durham Üniversitesi’nden Prof. Dr. Colin Turner ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Sait Özervarlı ve Singapur Milli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Farid Alatas gibi bu alanda uzmanlaşmış bilim adamları, öğrencilere akademik anlamda yol gösterebilmek için seminerler verdiler. 3 gün süren konferansta, her gün sabah ile öğleden sonra olmak üzere ikişer oturum düzenlendi. Tüm sunumların yanı sıra, tartışma bölümleri de İngilizce olarak yapıldı.
İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen bu konferans sonrası gala yemeği, Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Gala yemeğinde akademik camiadan, iş dünyasından ve daha birçok sektörden bu işe gönül vermiş insanlar bir araya geldi. Bediüzzaman Said Nursi’nin yaşayan talebelerinden ve İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın mütevelli heyet başkanı olan Fırıncı Ağabey’in de bir konuşma yaptığı yemek programında İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faris Kaya ve diğer akademisyenler de birer konuşma yaptı. Bunun yanı sıra Amerika’dan misafir olarak gelen 15 kişilik bir grup da programa iştirak ettiler. Çoğu Amerika’da kilise görevlisi olarak çalışan Amerikalı misafirler hem genç akademisyenler programına aktif olarak katıldılar hem de gala yemeğinde birer konuşma yaptılar. Genel olarak verdikleri mesaj; bütün dünyanın bir Kur’an-ı Kerim’in tefsiri olan Risale-i Nur’a ihtiyaç duyduğuydu.
İİKV

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: