Gine ve Sierra Leone: “Fadika Ailesi Risale-i Nurun Arkasındadır” (Foto)

Merzifon Nur Talebeleri olarak  ilgilendiğimiz  Sierra Leone ‘nin komşusu olan Gine’ yi de Risale- i nur ile tanıştırmak için kurban bayramı vesilesi ile iki kişi olarak, Fransızca risaleler çoğunlukta 150 kg yükümüzle gittik.

Gine, Batı Afrika’da olup nüfusu 11 milyondur Birçok yer altı ve yer üstü zenginliği olup % 90 ‘nın  üzerinde Müslüman bir nüfusa sahip fakirül hal bir İslam ülkesidir. Gine’de  telefon ve e-mail ile irtibat kurarak tanıştığımız Ebubekir Fadiga ve ailesi  Gine’nin en saygın ve herkesin tanıdığı kıraat-ı kuran ve İslam hizmetinde olan büyük bir ailedir.

Bizi ilk görmelerinden itibaren büyük bir ilgi ve içtenlikle karşıladılar ve misafir ettiler. Türkiye ‘den getirdiğimiz kurbanları Gine ve Sierra Leone’de kestik ve yaklaşık 6000 kişiye pay usulü dağıtıldı.

Bayram namazını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile protokolde yaklaşık beş bin kişi ile  birlikte kıldık. Namazdan sonra kurban faaliyetleri esnasında  Gine ‘nin milli televizyonu, radyosu ve gazetesi hep yanımızdaydı. Bizde televizyon, radyo ve gazetelere Risale-i nuru, hizmetimizi, üstadımızı, uzun uzun tanıttık. Kurban bayramının 2. günü  tüm kanallar gazeteler ve radyolar yapılan programı ve konuşmalarımızı tüm ülkeye yayınladılar.

Allah‘ın izniyle ve risale-i nur talebelerinin duasıyla ilk olarak geldiğimiz Gine’de  Risale-i nuru, üstadımızı, hizmeti hemen herkes öğrendi.

Daha sonra  11 camiye 3’er 4’er dağıtılan 32 kurban Gine’de kesildi.  Bu gidilen camilerde Üstad, risaleler, hizmetimiz, geliş gayemiz anlatıldı  ve getirdiğimiz elif cüzleri, Kuran ve Risalelerden verildi.  Caminin bir tanesinde  bütün cemaat toplanmış bizim için ve kurbanları gönderenler için hep birlikte yüzlerce Yasin-i Şerif okundu ve duası hep birlikte yapıldı.

Cemaatin ileri gelen şeyhleri “biz sizin tarihinizi çok iyi biliyoruz” dediler ve bu geliş gidişlerin çok önemli olduğunu, İslam kardeşliğinin önemini ve onlara sahip çıkmamızın gerekliliğini vurguladılar.Kurban faaliyetlerinin sonunda çeşitli okulları, öğretmenleri ziyaret edilerek fransızca, arapça risalelerden bırakıldı.

Akşamları Fadiga ailesiyle risale-i nur’dan dersler yapıldı. Ebubekir Fadiga 1. söz ve 4. sözden çok etkilendi. “Benim evim, bahçem bundan sonra Risale-i nur medresesi ve Bediüzzaman’ın evidir” dedi. Bahçedeki büyük çatılı alanı getirdiğimiz kitaplarla büyük bir kütüphane oluşturarak hem ailesiyle hem arkadaşlarıyla, alimlerle bir araya gelip, belli günlerde dersler yapacağını  bundan sonra görevinin Risale-i nurları yaymak ve sahip çıkmak olduğunu tekrar tekrar söyledi. Böylelikle Gine’de ilk Medrese-i Nuriyemiz açılmış oldu.

Ebubekir Fadiga’nın arabası ile Sierra Leone’ye gittik. Kabala, Mile 91 ve Freetown‘da kurban kesim programları oldu. Mile 91 şehrinde gençlerin sayısı yaklaşık 100 kişi olmuşlar ve 3 tane köyde ders başlatmışlar oralarda dersleri devam etmekte olup 20 tane genç Risale-i nur okuyarak Müslüman olmuşlar.

Kabala şehri Sierra Leone’nin en dindar yeridir. Daha önce burada hiç bizim program gibi, bir kurban programı olmamış, burada 11 camide 2 ‘şer 3’er kurban kesildi ve çok etkilendiklerini söylediler. Türkiye’ ki nur talebelerine selamlar gönderdiler.

Dersanemizin bulunduğu  Freetown ‘da gençler, bayanlar, alimler derslerine devam etmekteler ve sayıları 150’ ye yaklaşmış.

Ebubekir Fadiga Sierra Leone ‘deki hizmetleri görünce çok etkilendi. “Bundan sonra Fadika ailesi Risale-i nurun arkasındadır’’ dedi.

Tüm abi ve kardeşlerin geçmiş kurban bayramlarını tebrik eder ilk defa gittiğimiz Gine ve Sierra Leone’deki Risale-i Nurun inkişafı için dualarınızı bekliyoruz.Binler selam.

Merzifon Nur Talebeleri

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin