Gül ve Nur Diyarında Kur’an-ı Anlatan Adam Anıldı

gul-ve-nur-diyarinda-kuran-i-anlatan-adam-anildiVefatının 53. yılında Bediüzzaman Said Nursi Nur ilim ve Eğitim vakfının tertiplediği programla Isparta’da anıldı. Programa Konuşmacı olarak yazar İhsan Atasoy ve Cemil Tokpınar katıldı.
Program İhsan Atasoy’un Ku’ran-ı i Kerim tilavetiyle ve Halil İbrahim Ertunç’un açılış konuşmasını yapmasıyla başladı. Ve yazarların Kur’an-ı anlatan adamı anlatmasıyla devam etti.

İhsan Atasoy sözlerine “Ispartalılara bin senedir beklenen zat bu asırda gelmiştir. Siz şanslısınız çünkü Bediuzzamanın hizmete başladığı Isparta da bulunuyorsunuz.” diye başladı ve devamında “Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatının yüzde yetmişi yazılmış anlatılmış değildir. Bediüzzaman hicret etmiştir. Ama nemrut ateşlerinin içine hicret etmiştir. Bediüzzaman nur olduğu için ateş onu yakmadı. Çünkü nar nuru yakmaz.”

“Tek başına Taife giden Rasulullah (sav) gibi tek başına Barla ya gitmiştir. Risale-i Nur sıradan kitaplardan bir kitap değildir. Bediüzzaman da sıradan biri değildir. Risale-i Nurların bolca okunması gerekir” diye belirtti.

Cemil Tokpınar ise konuşmasının başlarında Ispartalılara “Eğer kapıda polisler olsa bu programa gelenlerin isimlerini yazsalar idi bu programa gelirmiydiniz?” diye sordu. Kahraman Isparta halkı da geçmişte Said Nursi ve eserlerini kucakladıkları gibi cevap verdiler. “Yine gelirdik” diye seslendiler.

Ve Cemil Tokpınar da Kur’an-ı anlatan adamı şöyle anlattı.

“Said Nursi’yi asıl olarak arşivler tam açıldığında tanıyacağız. Onun azametinide en iyi ahirette anlayacağız. Mehmet Akif’in söylediği Kur’andan alıp ilhami asrın idrakine sunmalıyız dizeleri Bediüzzamanda inkişaf etmiştir.

Onu hayatı “fezkurini ezkurini” ayetinin açılımıdır. Allah Risale-i Nurları hakkıyla mutala etmeyi nasipetsin. Risale-i Nur bir tefekkür poragramıdır. Bundan dolayı çokca okumalıyız. Nur Talebeleri karanlık günlerde çok acı çektiler biz ise şimdi rahat içindeyiz. Bizim imtihanımız “rahatla”.. Zaman hizmet etme vakti koşmak zamanıdır.

Rahatımızı terk edip yeni atılımları yapmalıyız. Asrı saadetin iz düşümü olan bu asırda Rasulullah (sav)’in arkasından giden adamın davasına her şeyimizi feda etmeliyiz diye anlattı. ”

Program Mehmet akça Nil nurlu ezgileri seslendirmesiyle sona erdi.

Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: