Gül ve Wulff’a Said Nursi Kitabı Hediye Etti

Almanya´nın Osnabrück şehrini gezen Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´e Said Nursi hakkında kitap hediye edildi.

Osnabrück Üniversitende konuşma yapan iki cumhurbaşkanıyla, program sonu üniversite öğrencisi Gülşen Altiner görüşme imkanı buldu. Altıner, Almanya´daki bütün Müslümanlar namına her iki cumhurbaşkanına Said Nursi’nin hayatını anlatan bir kitap hediye etti. Hediye ettiği kitap Said Nursi´nin talebesi olan Mehmet Fırıncı´nın eşi Şükran Vahide tarafından kaleme alınan ve Almancaya tercüme edilen “Said Nursi´nin entellektüel biyografisi” kitabı.

Bediüzzaman Said Nursi´yi yakından tanıyan ve takip eden Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, kitap için özel teşekkür etti. Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise kitabın Almanca olmasına rağmen çok sevindiğini belirtti. Ayrıca Altıner, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´e Osnabrück Üniversitesinde İslam Din Eğitimi Fakültesi ve İmam yetiştirme programının ehemmiyetini aktardı. Almanya´daki Müslümanların dinlerini öğrenebilmeleri için bu üniversitenin devamının gerektiğini söyledi ve bu konuda Türkiye`den destek istedi. Gül, Türkiye´ye dönünce Diyanet´in yetkileriyle bu konuyu ele alacağını ifade etti.

Cemil Şahinöz / Moral Haber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: