Hal Aldatır

Hadiseler karşısında sadece o ana, o zamana takılıp kalan insanın bisiklette başını önüne eğmiş adamdan farkı yoktur, önüne bakan uzakları görmeye çalışan çok daha doğru yapıyordur, çok daha güvende olacaktır. Ne kadar uzağı görürsen rahat ve hızlı koşarsın. Osmanlının zor yıllarıdır, Meşrutiyet ve saltanat sancı ve çalkantılar yaşıyor, Osmanlının fiilen parçalanma aşaması başlamış. O dönemler gerçekten zor dönemlerdir, böyle bir dönemde Bediüzzaman hazretleri 1911 de çarlık Rusya’sında Tiflis’e medrese açacağım diyor, ve açıyor.

Bütünü görebilen, hale değil önüne, ta uzaklara bakıp konuşan aynı Üstad, istikbalde en gür seda İslamiyet’in olacaktır diyor, İslamiyet bir gün dünyaya hakim olacak diyor. Hristiyanlık İslamiyet’e iltihak edecek diyor.

Üstad Hazretleri her zorlu süreçte hem siyasi hem içtimai hem de imani reçeteler sunmuştur. Bizler gazeteci ya da siyasetçiler gibi hale bakıp yorum yapan, konuşan insanlar gibi olamayız.”Üstad” dediysek onun fikirlerine görüşlerine katılma mecburiyetimiz var, kah minare tepesinden kah kuyu dibinden konuşan bir Üstadımız varken kendimize göre yorum yapmak bize yakışmaz. Bizler, istikbalde gerçekleşecek hadiselerde ne kadar payımız var ona bakmalıyız, bu payımızın artmasına gayret göstermeliyiz.

Çetin Kılıç

Kaynak: Münazarat adlı eserden istifade edilmiştir.

Sorularla Risale

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: