Hamburg’da, Müslümanlarla anlaşma imzalanacak!

Almanya’nın Hamburg eyaletinde 2007 yılından beri görüşmeleri devam eden ve Müslümanların topluma ait olduğu ve kabul gördüğü anlamına gelen ‘Devlet Anlaşması’ üzerinde mutabakat sağlandı.

Hamburg’da 2007 yılından beri devam eden Müslümanlarla yapılması planlanan ‘Devlet Anlaşması’ imzaya kaldı. Müslümanların topluma ait olduğunu ve kabul edilmesi açısından son derece önemli olan bu anlaşma yeni haklar getirmiyor. Ancak mevcut dini hakların korunmasını amaçlıyor. Senato’da imzalandıktan sonra meclisin onayına sunulacak anlaşmanın sonbaharda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Anlaşma Hamburg’da Müslüman ve Alevi vatandaşların pratik din ve inançlarını yaşayabilmelerinin yanı sıra dini bayram ve günleri, dini eğitimi, ibadet ve defin hizmetleri, ibadet yerlerin inşaası, medyada hak ettikleri şekilde yer alması gibi hususları garanti altına alıyor.

Hamburg Eyalet Başbakanı Olaf Scholz, İslami cemaatlerin temsilcileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, anlaşmanın her şeyden önce entegrasyon açısından çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Scholz, ‘İlgili kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler neticesinde toplumumuzda yaşanılan din ve inançları kabul ettik. Bu anlaşma çok önemli bir mesaj.’ dedi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Genel Başkan Yardımcısı Dr. Zekeriya Altuğ ise ‘Hamburg bugün kamuoyuna duyurulan bu devlet anlaşması ile tarihi bir adım atmakta ve Almanya İslam’ı ilk kez resmi bir din ve bu dinin temsilcisi üç grubu dini cemaat olarak kabul etmekte.‘ dedi.

Müslümanların bugüne kadar anayasal haklarının bir kısmını, bu hakları belirleyecek ve talep edecek temsilcileri olmadığı için kullanmakta zorluk çektiğini ifade eden Altuğ, ‘Bu anlaşma bu alandaki büyük eksikliği gidermekte, Müslümanlarla bu güne kadar kullanmadıkları birtakım anayasal hakları teslim etmekte ve ayrıca Alman toplumuna da İslam’ın artık Almanya’nın bölünmez bir parçası olduğunu resmen ilan etmesi açısından bir dönüm noktası olmaya adaydır.‘ ifadelerini kullandı. Zekeriya Altuğ, ‘Umarız başka eyaletler de bu güzel örneği taklit ederler ve Almanya’da 50 yıl sonra Hıristiyanlık ve Yahudilikten sonra İslam da toplumsal yerini almış olur.’ dedi.

İslam Kültür Merkezleri Birliği adına konuşan Murat Pırıldar ise anlaşmanın getirdiği yeni sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmek için çaba sarf edeceklerini kaydetti.

Alevi Toplumu adına konuşan Aziz Alsandemir ise bunun sadece Hamburg’da değil dünyada tarihi bir olay olduğunu belirtti.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: