Haşir Meydanında İnsanlar Çıplak Mı Olacak?

İnsanlar Çıplak mı olacak sorusuna cevaben, Bediüzzaman şöyle açıklık getirmektedir:

Cenab-ı Hak, insandan başka ziruh mahlukatına fıtri birer libas giydirdiği gibi; meydan-ı haşirde sun’i libaslardan üryan(çıplak) olarak, fakat fıtri bir libas giydirmesi, İsmi hâkim muktezasıdır.

Dünyada sün-i libasın hikmeti, yalnız soğuk ve sıcaktan muhafaza ve zinet ve sıtr-i avrete münhasır değildir; belki mühim bir hikmeti, insanın sair nevilerdeki tasarruf ve münasebetine ve kumandanlığına işaret eden bir fihriste ve bir liste hükmündedir. Yoksa kolay ve ucuz fıtri bir libas giydirebilirdi.

Cenab-ı Allah dünyada insanları sun’i bir libas ile taltif ederek, kıymet ve üstünlüklerini böylece göstermiştir. Meydan-ı haşirde ise bu hikmet ve münasebet olmadığı için insanı fıtri bir libas ile haşir meydanına çıkarması ise hikmet-ı İlahi’yenin bir tecellisi olarak, üstad belirtmektedir.

Rüstem Garzanlı / Diyarbakır

www.NurNet.org 

1 tane yorum yapılmış

  1. ABDULLAH dedi ki:

    Haşir esnasında insanlar yalınayak, çıplak ve sünnetsiz olacak, fakat o günün dehşetinden erkekler ve kadınlar birbirlerine bakamayacak, izdihamdan ve yaklaştırılan güneşin hararetinden ötürü dökülen terler ağızlara ve kulaklara kadar yükselecektir (Buhârî. “Enbiyâ1”, 8, “Zekât”, 52). Cennet elbiselerinden ilk defa Hz. İbrahim İle Hz. Peygamber’e, ardından diğer peygamberlere ve müminlere giydirilecek ve bunlar haşrin zorluklarından kurtulacaktır (Kurtubî, s. 237).

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: