Hayata Yön Vermesi Gereken Bazı İşaretler

Gürültü ve patırtının ortasında sükunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında, verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma. İçten ol; telaşsız kısa ve açık seçik konuş.. Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile : çünkü dünyada herkesin bir hikayesi vardır.

Yalnız planlarının değil, başarılarının da tadını çıkarmaya  çalış. Ne kadar küçük olursa olsun, işinle ilgilen. Hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle bir seveceksin ki, başarılarının bedenini ve yüreğini güçlendirirken, verdiklerin zahmetler sana  yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. İnsanları kötülersen onları sevmeye zaman kalmaz. Ve unutma ki insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum  taneciğinden daha fazla değildir.

Sevgiye burun kıvırma sakın; onu küçümsersen, sende besinsiz kalır, küçülürsün. O yoğun sevgi, çöl ortasındaki yemyeşil bir bahçe gibidir. O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için her bitkinin sürekli bakıma  ihtiyacı olduğunu unutma.

Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir gün, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada  bırakacağın  en  büyük miras güzel ahlak ve dürüstlüktür.

Yılların rüzgar gibi geçmesine  öfkelenme; gençliğe yakışan tutkuları gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın etkinliklerin yapabileceklerini engellemesine izin verme.

Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla; insanlara göre değil. Çünkü dünya, senin karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir. Ara sıra isyana yönelecek olsan da  hatırla ki, kaderin yapacağını mahkum etmek imkansızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken  bile kendinle barış içinde ol.

Hatırlar mısın doğduğun zamanları; sen ağlarken herkes sevinçten gülüyordu. Öyle bir ömür yaşa ki, öldüğün zaman herkes ağlasın, sen dünya Allahın dediğini yapmaya çalıştığın için yaşadığına mutlulukla gülümse. Sabırlı ol, mutlu ol, olgun ol. Eninde sonunda bütün servetin hayatında. Sen aklını mı yoksa senin düşmanların olan, nefsini mi, şeytanı mı veya iki ayaklı şeytanların menfi huzuzatlarına uymakla mı geçti ? Öz benliğinle görmeye çalış ki, hayatta aldanmalarına rağmen, dünya yine de güzeldir. Akifin dediği çok doğrudur: Bu dünya fanidir, fanidır amma bir cihetçe cavidanidir.

Abdülkadir Haktanır

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: