Helal Gazoz Nasıl Yapılır ?

Bazılarına, “Şunu yapma” demek yerine, ‘yapmaktan vazgeçmek istemediği’ ne iyi bir mecra vermek daha tesirli olabilir. Gazoz içmek alışkanlığı olan ve bu alışkanlıklarına bilhassa sıcak geçen Ramazan’larda daha fazla meyledenler için, küreselleşmiş ve iletişim teknolojileri çok gelişmiş dünyamızda bir asırdan fazla zamandır bu mevzudaki reklamlarla yapılan beyin yıkamalarının tesiri birden bertaraf edilemiyor ve bu meyillerinin önü kesilemiyorsa, ona zararsız bir mecra vermek yoluna gidilebilir.

Şöyle ki: Aslında herkes kendi gazozunu kolaylıkla yapabilir veya çocuklarına veya torunlarına yaptırabilir..

İki su bardağının her birisine yarıya kadar su konur. Birine bir çay kaşığı (silme) karbonat, 2 çay kaşığı şeker konur; diğerine de biraz limon sıkılıp birkaç damla gülsuyu damlatılır. İki bardaktan biri diğerine ilave edilirse, mahiyeti bakımından helalliğinde şüphe olmayan, köpüklü bir gazoz olur. Bunda da, şişe ve kutu gazozdaki gibi, köpüren karbondioksittir; bunun suda erimiş hali hazmı kolaylaştırır. Soğuk su kullanılmışsa, soğuk gazoz olur. Hem de bunu çocuklara yaptırmanın eğitici ve eğlendirici ayrıca başka faydaları da olabilir. İsterseniz hemen bu akşam iftarda bunu yapmayı deneyin.

(Sade maden suyunu limon sıkarak içmek de gazoz ihtiyacını (!) pekala giderebilir. Hem de terleyerek kaybettiğimiz mineralleri almamızı sağlar.)

Not: Aşağıdaki 9. Yorum, Kimya Profesörü yazarımız Mustafa Nutku’ ya aittir.

www.NurNet.Org

16 tane yorum yapılmış

 1. Simay dedi ki:

  Gazozlar hakkinda hassasiyetinizi qnliyorum ama daha gecen ay muslim consumer tarafindan Hollandada yapilan testte pepsi ve coca cola da alkol bulunmadigi tesbit edildi.Sadece Sevenup flavor da alkolu iz miktarda esans gibi kullaniyor oldugunu aciklamis.Pepsi kesin yok,coca cola flavor olarak ne kullandigini prensip olarak aciklamasa da testlerde alkol cikmadi.Bu durumda ya muslumanlarin yeni gazozlar uretmesi gerekecek ya da testlerde Lkol icermeyen iceceklere haram demeniz bir ise yaramiyacak. Var olmayan bir seyi sirf kara propaganda nedeniyle varmis gibi gostermek de dogru degil. Turkiye de de bir suru laboratuvar var, test edersiniz ve analizinizi aciklarsiniz, tabi gercek disi ise aciklamalar dava acilma riski ile de karsilasilabilir. Hem zaman icinde evde urettigimiz gidalarda bile bazan fermentasyon ile alkol ureyebiliyor. Bu yuzden evde de dikkatli olmak lazim , ama tum gazozlari alkollu icecekmis gibi gosterrmek yanlis bence.

  • Kalem dedi ki:

   Yazıda Coca Cola, Pepsi… gibi herhangi bir markadan bahsedildiğini göremedim. ÜStüne üstlük bu ürünlerde alkol olduğuna dair bir ibareyi hiç göremedim..

   Yazıyı okuduktan sonra yorum yapılsa daha faydalı olur kanaatindeyim.

   Yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz..

 2. Simay dedi ki:

  http://www.muslimconsumergroup.com/news.html

  GC INSTRUMENT DID  NOT DETECT ALCOHOL IN COCA-COLA, PEPSI & 7 UP

  Muslim Consumer Group is the first Muslim consumer organization who spent money to conduct alcohol analysis of soft drinks in the USA.

  Muslim Consumer Group asked Northland Laboratories (Northbrook, IL), one of the top food analysis laboratories in USA, to buy Coca-Cola, Pepsi and 7 up from the supermarket to analyze alcohol content by using the official method of AOAC (Association of Official Analytical Chemists) number 973.23 Modified on the Gas Chromatography instrument.

  Northland Lab did not find any alcohol peak on the chromatograph and reported the following results.

  Name of Analyte: Alcohol by Gas Chromatography Instrument

  Unit: Percent By Volume

  Sample Description        Lot or code number                              Result

  Coca-Cola 2 Liter             May0911RXC16452                       Less Than <0.05%

  Pepsi 2 Liter                    May23111410G022612                   Less Than  <0.05%

  7 UP 2 Liter                     12441A.05B10949NL7                    Less Than  <0.05%

  METHOD DETECTION LIMIT OF GAS CHROMATOGRAPHY INSTRUMENT IS 0.05%

  In layman terms, the results indicate zero alcohol in all three soft drinks.

  MCG has consulted with one of our Islamic Scholars, Mufti Mohsin Muki of Chicago Muslim Sunni Society Chicago, IL about the lab results. He recommended and MCG agreed that Muslims can drink Coca-Cola and Pepsi based on the analytical results of zero alcohol. Both Coca-Cola and Pepsi refused to answer the question of whether alcohol is used in natural flavors because of proprietary information.

  MCG and our Islamic Scholar consider Coca-Cola and Pepsi as Halal soft drinks.

  But on other hand, 7 UP informed us in an e-mail that most of the flavors in their products are designed with a carrier that is usually ethanol (Alcohol). Therefore, MCG and our Islamic Scholar agreed that although there is no alcohol in 7 UP according to the GC instrumentation, we still consider 7 UP as not Halal based on  ethanol carrier in natural flavors.

  We leave the decision of consuming 7 UP to Muslims. If any Muslims ask our opinion, we will not recommend the 7 UP because of information in the e-mail.

   

   

   

  Posted on: 04-19-11 00:00 AM

  TITLE: Not all alcohol are Haram

   

  NOT ALL ALCOHOL ARE HARAM (ETHYL ALCOHOL)

   Ethyl alcohol is Haram because of its intoxication quality. But not all alcohol are ethyl alcohol although word alcohol is written with their name. Here are some examples:

  1. Sugar alcohols do not contain ethyl alcohol but they called sugar alcohol because of their chemical formula. Sugar Alcohols or Polyols are carbohydrate. All the sugar alcohols are Halal except Erythritol(made through alcoholic fermentation) and if Lactittol is made from non Halal whey then it is not Halal. But if Lactitol is made from sucrose then it is Halal.

  2. isopropyl alcohol is also used in many processes as well as in home cleaning products and skin lotions and it is also known as "Rubbing alcohol". This is a Halal alcohol because it does not cause intoxication.

   

 3. Nabi dedi ki:

  Simay kardeşim gönderdiğiniz MCG raporda ifade edildiği gibi:
  Northland Lab did not find any alcohol peak: yani Northland laboratuarı yaptığı analizde alkol “pik”i bulmamıştır diyor, yani belli bir değerin üstüne çıkmamış, colada etanol pik yapmamıştır diyor ve raporun devamında:
  2 lt Pepsi-Coca colada bulunan etil alkol oranı % 0.05 ten az olarak tesbit edilmiş. Ve MCG Şeyhleri de bulunan oranı ihmal edilebilir olarak görüp “fetva” vermişler. Pepsi ve Coca Cola firmaları da colanın içeriğinde ne bulunup ne bulunmadığını özel bilgi olduğu için açıklamamışlar..
  Bu sonuçlar Cola’da %0 alkol bulunduğu anlamına gelmiyor, dinimizce helal olması için ise yapısında etilalkol yani sarhoş etme keyfiyeti bulunan alkolden kasten bizzat hiç kullanılmamış olması gereklidir. Bu meselede kimin fetvasını takip edeceği kişiye kalmış, ama söz konusu MCG imamlarının fetvasının genel geçerli bir görüş olmadığını bilin.
  Evde elde olmadan fermente olan ve alkol üreten gıdaların(bozuk üzüm hoşafı gibi) tüketilmesi helal değildir. Çünkü yapısında alkol oluştuğu koku ve tad özelliklerinin değişmesinden anlaşılabilir. Ancak yapımı esnasında oluşan alkol buharlaştığı için, maddenin kendisinde kalıcı olarak barınmadığı için ekmek ve yoğurtta oluşan etil alkol bu yiyecekleri haram yapmıyor. Fırında pişerken veya yoğurt mayalanma işleminde ortaya çıkan ısı ile etanol buharlaşıyor.
  İkinci olarak raporun sonunda yer alan NOT ALL ALCOHOL ARE HARAM (ETHYL ALCOHOL) başlığı “Her alkol etil alkol olmadığı için Haram değildir” Kimyasal bir bileşik türü olan “Alkol”ler sınıfı maddelerin yapısında –OH yani –ol grubu ile bileşik yapabilen kimyasallar demektir. Bunların sarhoşluk verenlerine Etilalkol-kısaca etanol denir. Adı her ne kadar alkol de olsa etanol dışındaki alkol isimli kimyasallar haram değildir, anlamında bize hatırlatma oldu. Hassasiyetiniz için teşekkürler.

  • Simay dedi ki:

   Soylediklerinize katiliyorum,yazida adi gecen imamlarin fetvasina uyulsun demek istemedim,eger bu konuyu elestiriyorsak o zaman gazoz konusunda kendi guvenilir firmalarimiz olmali,ya da laboratuvarlarimiz.Benim demek istedigim buydu.Yani % 0 gibi bir rakam hic alkol olmayan bir icecekte laboratuvar ortaminda gercekten cikar mi yoksa dogal alkoller de kusuratli rakamlari verrir mi onu ben tam bilemiyorum.Kendi helal sertifikali gida sektorumuz olmali,aslinda kasdettigim buydu.Herkese selamlar

   • Nabi dedi ki:

    Gazoz asitli bir içecek olduğu için sindirim sistemimize aldığımızda başta dişler ve midemiz olmak üzere vücudumuzu olumsuz etkiler. Sünnet-i seniyyede görmediğimiz bu içecek yerine alışkanlığımızı maden suyu veya helal meşrubata kaydırmamız daha faydalı olur. Yani illaki gazoz/kola içme gibi alışkanlıklar sonradan batı kültüründen bize geçmiş ve hakikatte faydası olmayan uygulamalardır.
    “Yani % 0 gibi bir rakam hic alkol olmayan bir icecekte laboratuvar ortaminda gercekten cikar mi yoksa dogal alkoller de kusuratli rakamlari verrir mi” İçinde etil alkol olmayan maddeler laboratuarda diğerlerinden ayırt edilebilir. Yapısında etil alkol olan gıdalar da bellidir, şüpheye mahal bir belirsizlik yoktur. Neticeyi doğru yorumlarsak sınırlar bellidir. Burada dikkat etmemiz gereken nokta içine “kasten, cüzi ihtiyarın sarfıyla” alkol konulduğunu bildiğimiz gıdalardan uzak kalmak ve diğerlerini araştırarak tüketmek.

 4. sena dedi ki:

  Bu bilgi için teşekkürler…

 5. Mustafa NUTKU dedi ki:

  1. Mustafa NUTKU diyor ki:
  S.A.
  Ramazanınızı tebrik eder, feyzinden azamî derecede istifade edebilenlerden ve mağfiret-i İlahîye nail olabilenlerden olmamızı Cenab-ı Hak’dan niyaz ederim.
  İftara 1 saat kala uzun bir yorum yazabilmenin zorluğu sebebiyle, ancak şimdilik bazı hususlara kısaca işaret etmeğe çalışacağım.
  1 – Allah’ın (c.c.) helal kıldığını haram ilan etmenin ve haram kıldığını helal ilan etmenin âyetle yasaklanmış olduğu öncelikle mutlaka gözönünde bulundurulmalıdır.
  2 – Maalesef bazı fıkıhçılarımız meslekî taassub içerisinde hareket ederek, mahiyetini bilmedikleri ve bilirkişiye sormadıkları hususlarda: “- Bu fıkıh işidir; kimya işi değildir” sözleriyle yanlış hükümler vererek, kendilerine itimad eden Müslümanları yanıltmaktadırlar. Bu kişilerin kimya bilgisinin de gerekli olduğu fetva verdikleri konularda hem bilirkişi olarak kimyacılara sormadıkları hem de bizzat kendilerinin o mevzuda kâfi kimya bilgileri olmadığı da çok açık görülmektedir. Burada misal vermeğe lüzum görmüyorum. Üstad’in Münazaratta dediği gibi, hakikat vicdanın ziyası olan ulûm-u diniyye ile aklın nuru olan fünûn-u medeniyyenin imtizacıyla ortaya çıkabilecekken, sadece ulûm-u diniyye ile bu meseleye bakmağa çalışan bazı fıkıhçılarımız, gazoz cinsi meşrubat mevzuundaki yanlış hükümlerinde israr etmektedirler.
  3 – Alkoller, kimyada büyük bir bileşik sınıfıdır. Çok çeşitleri vardır. Kur’an’da alkol kelimesi geçmez, hamr kelimesi geçer. Onun ne manâya geldiği de lügatta yazılıdır. Sekîr (sarhoşluk) veren, aklı örten tüm maddeler hamr’dır. Etil alkol, bunların arasında en yaygın olanı olduğu için, sekir vericiler arasında onun adı çok geçer. Fakat yorumların birinde bahsedilen isopropil alkol, etilalkolden de daha fazla sekir vericidir.
  4 – Allah’ın (c.c.) helal kıldığına kimse haram diyemeyeceği için “- Meyvelerde de alkol vardır” kıyas maal fârıkı yapılarak, kasdî olarak dışarıdan ilave edilen veya sekir verici etil alkolün meydana geleceği bilinerek kasdî olarak yapılan mayalandırma (fermentasyon)ile yapılan içeceklerin helal olabileceği söylenemez. İnsanın bilmeden veya kazaen istemeden yaptıkları ile, kasdî olarak yaptıkları bir tutulamaz. Her hükümde olduğu gibi bu mevzuda da, kasid unsuru gözönüne alınmadan hüküm verilemez.
  5 – Ülker’in gazoz sektörüne gireceği basında yer alınca, 13.7.2002′de Ülker’in meşrubatla ilgili firması Della A.Ş.’ne Sabri Ülker’e hitaben “Kişiye Özel” bir sayfalık mektup göndererek, gazoz imalatında helalliğe dikkat edilmesi temennisinde bulunmuştum.
  Bu yazıma, Ülker’in Kalite ve AR-GE Koordinatörü Erol ÖZUĞUR imzasıyla gelen 26.7.2002 tarihli cevapta “Ülker Gıda Sanayii bütün kurum ve kuruluşlarıyla helal haram değerlerine fevkalade duyarlıdır” denilmekte ve meşrubatta propylenglykol’ü çözücü olarak kullandıkları belirtilmekteydi. Ancak, Tüketiciler Birliği tarafından piyasada satıştaki 10 değişik gazoz markasından nümuneler, Marmara TÜBİTAK Laboratuvarına etil alkol aranması için verilmiş, tümünde de alkol bulunması, şimdiki gibi bir Ramazan ayında Zaman gazetesinde manşetten duyurulmuştu. Maalesef en fazla alkol de, Ülker’in Çamlıca gazozunda tesbit edilmişti. Bunun üzerine gazozlarda etil alkol meselesi o tarihlerde basında tartışılmış, bu konuda çeşitli yazılar yazılırken, gazozlarda etil alkolün bulunmadığına dair hiç bir beyanda bulunulmamış, o zamanki Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof.Dr.Saim Yeprem sekir vericilerin bir şişesi ile bir damlası arasında haramlık bakımından fark olmadığını, bir damlasının bile haram olduğunu söylerken, bazı fıkıhçılarımız da bir oturuşta içilebilecek miktarı insanı sarhoş etmediği için gazozların helal olduğu fetvasını vermiştir (Aslında bütün alkollü içeceklerin bir oturuşta içilebilecek miktarı insanı sarhoş etmeyecek şekilde sulandırılması halinde onlar helal mi olacaktır konusuna duyarsız kalarak verilmiş bir fetva).
  6 – Islamicity’de Q24 nolu soruya verilen A24 cevabının ilk cümlelerinin aşağıdaki iktibasında görüldüğü gibi, Coca Cola ve Pepsi Cola firmaları kendi içeceklerinde etil alkol bulunduğunu kabul etmektedir. İnternetten bu cevaba ulaşılabilir:
  ……………………………
  “Alcohol: In soft drinks
  Q24 : I attach copies of two letters from the manufacturers of Coca-Cola and Pepsi-Cola which clearly indicate that alcohol is a part of the basic formula of both of these drinks. In the light of this information, is it permissible for Muslims to consume these drinks?
  A24 : Thank you for attaching copies of these two letters. I will begin by quoting the relevant parts. The manufacturers of Coca-Cola in Britain say in their letter: “Some of the flavors in our products are produced by an alcohol extraction of natural substances. However, the extremely small amount of alcohol involved in the process becomes insignificant in the beverage.” Schweppes International which produces Pepsi-Cola says: “Pepsi-Cola contains only a small amount of alcohol, which is present in order to dissolve the flavoring. The composition of the natural flavoring is confidential and it is only known to a few individuals of the Pepsi Headquarters in U.S.A.” Both letters indicate clearly that alcohol is used in the preparation of these beverages….”
  ……………………………………..
  7 – Müslüman, İslâm’ı kendi yaşayışına uydurmağa değil; kendi yaşayışını İslâm’a uydurmağa çalışmalıdır.
  8 – Bunları yazarken iftar vaktinin gelmiş olması ve zamanın çok darlığı sebebiyle şimdilik bu kadar yazabiliyorum. Sorular olursa, bildiğim kadarıyla ayrıca cevaplandırmağa çalışırım.
  Selamlar
  Mustafa NUTKU

 6. Emanet Sahibi dedi ki:

  Allah razı olsun.

 7. Mustafa NUTKU dedi ki:

  “yeter artık bıktık sizin helalinizden/haramınızdan fetva erleri olup çıktınız…” cümlesi,helal/haram meselesini hafife almak manâsına gelebileceğinden çok yanlıştır. Çünkü, helali aramak, her Müslüman’ın vazifesidir; bunun için de yapması gerekenler içerisinde okumak,araştırmak,sormak, istişare etmek bulunabilecektir. Bu mevzuda bilenlerin, bildiklerini uygun ortamlarda başkalarıyla paylaşmaları da onların mesuliyeti ve vazifesidir. Bunun için, böyle hassas bir mevzuu aşağılayacak şekilde ve doğrunun anlaşılması için çalışanlara hakaret tarzında sözler sarfedilmesinden kesinlikle sakınılması gerekir.Aksi halde, öyle sözleri sarfedenler, hem helal/haram mevzuunda insanları dikkatli olmağa davet eden Allah ve Resulullah’ın, hem de hedef alınan kişilerin haklarına tecavüz etmiş olur ve günaha girer.

  • Abdulkadir Yılmaz dedi ki:

   Sayın Hocam, hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederim… ancak bahsi geçen cümlenin sonundaki cümleyi göz önüne alırsanız o cümlemde haramı/helali hafife almadığmı aksine şüphe ettiğim için haram olabileceğini düşündüğüm için o meşrubat denen ne olduğu belirsiz olan içecekleri içmiyorum diyerek haram/helal konusundaki hassasiyetimi de ortaya koymak istedim… demek ki, düşüncemi karşıya gerçek anlamıyla aksettirememişim bu benim suçum olsa gerek… Hocam bir de dikkat ederseniz 2002 yılından bu yana şu basit konuya bir türlü gerçek cevap bulunamamış… bu kadar sene araştırıp soruşturup bir türlü biz haramı helali önemseyen insanlar da kesin bir sonuca bağlayamamış… bu sizce de bir tezat ve helal ve haramı önemsememekten ileri gelmiyor mu… saygılar…

   • Abdulkadir Yılmaz dedi ki:

    “Sayın Hocam” diye başlayan mesajımın devamıdır; İnsanların gerçekleri bulma anlamında tartıştıkları konularda bir türlü sonuca gidememeleri insanı ister istemez bir isyana yönlendiriyor… tartışılan konu aslında yani çözülemeyecek bir durum değil, sonuçta soyut bir kavramdan bahsedilmiyor… bu bir madde yani şu koskoca islam aleminde bu konu çözüme ulaştırılmıyorsa HARAM/HELAL hassasiyeti yada doğruyu bulma çabası gerçekmi yüzeysel mi doğrusu merak ediyorum… yoksaki maksat insanlara hakaret etmek değil… bundan dolayı herkesten özür diliyorum… benim o yazımı iptal ettirmek istedim ancak dalgınlıkla cevabi bir mesaj göndermeyi bir şekilde unutmuşum… bunu okuyan editörümüz lütfen insanların canını sıkacak olan 25 Eylül 2011, 00:01
    tarihli mesajımı yorum bölümünden kaldırırsanız memnun olurum… saygılar…

    • Mustafa NUTKU dedi ki:

     Bu imtihan dünyasında, herkes kendi imtihanını oluyor. Sadece meşrubat konusunda helal-haram-şüpheli tartışması değil; ondan çok daha önce gelen temel imanî meseleerde insanlık tarihinin başlangıcından itibaren binlerce yıldır tüm insanlar daima hemfikir olmuş mu? Kâinatta iman-küfür davası Hz.Âdem zamanından başlayıp kıyamete kadar devam edeceği ve tüm insanların binlerce yıldır en mühim mesele olan tevhid inancında birleşmemiş oldukları, akıl ve iradeleri ile dünya imtihanında bulunanların bu mevzudaki tercih, seçim ve yaşayışları onların dünya imtihanını teşkil ettiği, cennet ve cehennemin de insanların bu dünya imtihanının neticeleri için hazırlandığı düşünülürse, ona göre çok daha geride olan meşrubatın helalliği tartışmalarının 2002 yılından beri niçin bitmediğini büyük bir tezatmış gibi göremeyiz.
     Bu mevzua biraz daha ışık tutan aşağıdaki başlıklı yazımı yeni gönderdim. O sitede yayınlanırsa, burada tekrarına lüzum olmayacaktır:

     “HELAL-HARAM-ŞÜPHELİ KONULARINDA HASSASİYET GÖSTERMEK,
     NİÇİN ÖNEMLİDİR?”

 8. Muhammed Ç. dedi ki:

  Selam Aleyküm helal haram hassasiyetinizden dolayı teşekkürler. Zararlı gıdalar tüketmemek lazım. Mademki vucudumuz bize ait değil ve emanettir.
  Sorum ise : İkinci bardağa bir kaç damla gülsuyu yazılmış gülsuyundan maksat nedir ve içinde kimyasal bulunmayan gülsuyunu nereden nasıl temin etmek lazımdır.

  • Mustafa NUTKU dedi ki:

   S.A.

   Gazoz yapmak için gülsuyu kullanmak şart değildir. Gülsuyu bazı sütlü tatlılarımızda da kullanıldığı ve gül gibi mübarek bir çiçeğin suyu olduğu için alkolsüz bir esans olarak ondan bahsedilmiştir. Piyasada satılan gülsuyuna zamanla çabuk bozulmasını önlemek için bazı kimyasal maddeler katabilirler. Hiç kimyasal madde ihtiva etmeyeni, “su buharı destilasyonu” ile elde edilir. Bu cihaza para vermemek için, evdeki mutfak aletleri ile ayni işlemi pratik olarak yapmak da mümkündür. Bunun nasıl yapılabileceği aşağudaki linkle açılan dosyada açıklanmıştır.
   http://www.ruhsalyasam.com/gulsuyu-nasil-yapilir/ve

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: