Her tarafı mucize olan insan

Ateist ve deistlere mühim bir ders. İnsan aynada bakınırken kendine bakıp, beni Allah nasıl mükemmel bir varlık olarak yarattığını görmek için bakmak icap ederken ne yazık ki insanların çoğu kendi güzelliğini görmek için aynaya bakar. Eğer kendisi arkadaşlarından daha çirkin biri ise: Ah benim ne suçum vardı ki Allah filan arkadaşım gibi yaratmamış der de; niye demez: Allah’ıma ne kadar şükretsem azdır ki, Allah beni hayvan veya kötü bir mahluk yaratabilirdi yaratmamış.

Halbuki zavallı kızlar aynada bakınca, ondaki güzellik erkeklerle birleşmek için, onları nasıl ikna edebileceğini görmesi için bakınır, kendini daha pahalıya satabilmesi için ikide bir kaş göz dudaklarına oje-boya sürmek için aynada bakınır. Halbuki siz düşünün! Ekmek parasına muhtaç olan birine: 100 milyar lira biri verse: Uyanık iken ondan başka birini düşünmez olduğunu siz de kabul edersiniz. Hatta rüyada bile ondan başkasını görmez. Eğer ona desen, Allah seni insan yaratmadan önce sana insanlığı göstererek: Ona denilse: Sen insandan başka bir şer olmak ister misin? Yani kendisine sorulsa: Acaba fare mi, yoksa yılan mı olmak ister idin denilse? Cevaben der: Ne diyorsun, cevabından başka cevap alamazdın değil mi?

Şimdi size soruyorum? Aynada bakılanlardan kaç kişi, aman Allahım sana ne kadar şükretsem azdır ki: Beni insan yaratmışsın, hiçbir noksanlığım yok, her şey senin elinde, beni herhangi hayvan yaratabilirdin? Yaratmamışsın, gözlerimi anlımda, kalçamda veya koltuğumun altında koyabilirdin, koymamışsın, önümde tam lazım olan yerde çukurlarda koymuşsun, tek bir göz ile yaratabilirdin yaratmamışsın, ve her hangi ufak toz göze girse, beni rahatsız ettiğini bildiğin için her ikisine çok acaip kapaklar koymuşsun, sağa sola baktığım zaman boynumu büküp, başımı çevirmemek için gözlerime de menteşe koymuşsun.

Aman Allahım 1 mm. kareye 8.000.000 hücre sığıyormuş. O kadar küçük hücreye insanın bütün inceliklerini sığıştırıp beni mucize bir insan yapmışsın, Sana ne kadar şükretsem azdır. Nefes almadan insan yaşayamadığını Allah bildiği için, İnsanın suratına iki delikli burun yaratmış bu sebepten insan yemek yerken nefes alma sıkıntısı çekmiyor.

İnsan gibi mucize bir varlığı dünyaya getirmeye planlayan Allah onların erkek ve dişiden olmalarını planlıyor. Görün hiç bir memlekette % 30 erkek %70 kız yok. İlim adamları araştırmışlar Avrupada % 50 Erkek %50 dişi yaratmış. Türkiye’de % 49,5 erkek % 50,5 dişi doğuyormuş. Yani çok az bir fark aralarında varmış.

Evet bu İnsan yaratılmaya başlamadan önce. Allah her iki cinse de birleşme arzusu vermiş. Onlarda bu istek olmasaydı ne hanım beyinin derdini üzerine alırdı ne de erkek hanımın. Bu çiftler birleşirken erkek 225 milyon hücre atıyor. Hanımda ise tek bir hücre var. O tek hücre 225 milyon hücreden tam kendine layık birini seçmek için 7-8 saat uğraştıktan sonra birleşiyorlar. Bundan sonra anne karnında olan bu hücreye hızla başka hücreler eklenmeye başlıyor ve çoğalıyor. Öyle çoğalıyor ki: İnsanlarda 60-100 trilyon hücre mevcut. Evet anne karnında bu cenine göz oluyor, kulak oluyor, burun oluyor, böbrek, kalp, ciğer, bacak el ve eklemler oluyor. Yani insana lazım olan bütün duygular olgunlaşması için orada 9 ay kalıyor. Ondan sonra üstadın dediği gibi çocuk: “O mahut tünelden çıkıyor.” Sonra insan hücreleri biri diğeri ile öyle yer değiştiriyor.

Şimdi ey nankör insan! Seni hiç yoktan var edeni bulamadan nasıl yaşarsın? Nasıl diyebilirsin beni akılsı tabiat yapmıştır. Nasıl seni yoktan var edeni bulmadan, senin önüne koyduğu kanuna itaat etmeden yaşabilirsi. Ki eğer O’na itaat eder isen sonsuz mutluluk yeri olan cenneti kazanırsın. Onun kanununa itaat etmeyip isyan eder isen: Unutma ki Allah’a isyan edenlerin yeri, sonsuz cehennem ateşinde yanmağı hak etmektir.

Ey İnsan! Çok acayip sana düşen vazifeyi yapmayıp gururunla kendine güvenip. “Ben varım benim işime kimse karışamaz” diyerek kendini kurtardığını zan edersin. Fakat! Senin aklın sana diyor: O hesap günü ya varsa! O düşünce bu dünya hayatında da seni rahat bırakmadığı gibi öbür hayatta hayatının hesabını verdikten sonra sonsuz azap çekmeye gideceğine ne için düşünmüyorsun da, o ufak tefek ibadetlerini yapmaktan çekinmekle o sonsuz azabı nazara alıyorsun.

Paylaşan: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: