Hilaliye 37. Dönem Mezuniyetinde 49 Hafız’a Taç Giydirildi

Manisa’nın Akhisar ilçesinde 49 yıldır hafız yetiştiren Hilâliye Kur’ân Kursları’nın 37. mezuniyet töreni büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. İstanbul’dan Diyarbakır’a, Bursa’dan Erzurum’a ve Hollanda’ya kadar değişik bölgelerden gelerek eğitimlerini tamamlayan 15’i erkek, 34’ü kız 49 hafızın taç giydiği mezuniyet cemiyetinde, hüzün ve coşku birlikte yaşandı.

Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 15 bin Kur’an aşığının katıldığı merasimde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gözyaşlarına hakim olamadı. Daha önce birçok kez katılmasına rağmen ilk kez törende bir konuşma yapan Arınç, Hilaliye’de okuyan ve trafik kazasında vefat eden oğlu aklına gelince gözyaşlarını tutamadı.

Hafızlığın önemine dikkat çeken Arınç, “Mezun olanları candan tebrik ediyorum. Belki birkaç yıl hafızlık üzerine çalıştılar. Çok yorucu ve zahmetli olduğunu da biliyorum. Ama başardılar. Onların anne, baba, kardeş, abla ve akrabalarını da tebrik ediyorum.” dedi.

Çünkü bir ailede bir hafızın yetişmesi çok önemli.” derken gözyaşlarına hakim olamayan Arınç, “Bunu yakinen bilen bir insan olarak söylüyorum. Allah herkese nasip etsin.” cümlesini, gözyaşları içinde söyledi. Görevliler, Arınç’ın gözyaşlarını silmesi için mendil getirirken, cemaatten de birçok kimsenin de ağladığı görüldü. Bülent Arınç’ın büyük oğlu Fatih, 1997 yılında 17 yaşındayken, Manisa’nın Kırkağaç ilçesine yakın bir hemzemin geçitte, bindiği otomobile trenin çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

Hilaliye Kur’an Kursları’nın kurucusu merhum Şahin Yılmaz Hocaefendi’yi de rahmetle yad eden Başbakan Yardımcısı Arınç, 8 yıllık zorunlu eğitimin çok büyük yaralara yol açtığını ifade ederek, “4+4+4 eğitim sisteminin kanunlaşması sürecinde Şahin Yılmaz Hocaefendi hep aklımıza gelmiştir. Kur’an-ı Kerim’in seçmeli ders olduğunu görse eminim çok sevinirdi.” diye konuştu.

Bereketli‘ diye nitelediği Hilaliye’nin yaşaması ve daha da büyüyerek devam etmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, şunları aktardı: “Burada yetişenlerden insanımıza zarar gelmez, suç işlemezler, fakir-yoksulları gözetirler, birlik ve beraberliğimize azami katkıda bulunurlar. Bu güzide öğrencilerin gelecekte profesör, rektör, vali olması muhtemeldir. Onun için buraya katkı sağlamak hepimizin görevidir. Bunun gibi çocukları maneviyatı güçlü olarak yetiştiren bu tür kurumlara pozitif ayrımcılık yapmalıyız.”

KUR’AN, CENABI HAKK’IN MEKTUBUDUR

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş ise Kur’an-ı Kerim’i kendine rehber edinen insanların sıkıntı yaşamayacağını söyledi. “Allah, bu kitapla bazı kavimleri yükseltir, bazılarını da alçaltır. Kur’an’ın aydınlattığı yoldan kim yürürse sıkıntıdan kurtarır, sırt çeviren insanları ise yerin dibine batırır.” şeklinde konuşan Keleş, değişik mahfillerde bir araya geldiği İslam alimlerinin Türk milletinin Kur’an’a yönelmesiyle birlikte büyük ümitlere kapıldığını ifade etti ve dünyanın dörtbir tarafında örnek alındığını müşahede ettiğini dile getirdi.

Sevilen birinden mektup geldiğinde nasıl heyecanla bir an önce açıp okunduğunu anlatan Keleş, “Kur’an-ı Kerim de Cenabı Hakk’ın bir mektubudur. Onu da aynı şekilde okumalıyız. Kendimize kılavuz edinmeli, anlamaya çalışmalı, hayatımıza tatbik etmeliyiz.” dedi. Keleş, farz-ı kifaye olan Kur’an’ı ezberleyen hafızların ümmeti büyük vebalden kurtardığını da belirtti.

Hilaliye Eğitim Vakfı Başkanı Abdullah Yılmaz da Allah kelamı Kur’an-ı Kerim’in insanları usandırmadığını, lezzet verdiğini ve küçük çocukların hafızasına ağır gelmediğini ifade etti. Hafızlık merasimlerinin bin 400 yıldır süregelen manevi bir ziyafet olduğunu söyleyen Yılmaz; 260 erkek, 170 kız kapasiteli Kur’an kursunun yetersiz kaldığını, yaz kurslarının yedek kapasitesiyle birlikte dolduğunu kaydederken, yeni Kur’ani İlimler Külliyesi’nin müjdesini verdi. Yılmaz, projesi tamamlanmak üzere olan yeni külliye için maddi manevi duaya ihtiyaçlarını olduğunu sözlerine ekledi.

Dünyaca ünlü Güney Afrikalı hafız Abdurrahman Sadien, İstanbul Sultanahmet Camii İmam Hatibi Hasan Kara, Diyanet Manisa Eğitim Merkezi Müdürü Osman Egin, İstanbul Riva Merkez Camii İmam Hatibi Mehmet Bilir, Piyale Paşa Camii İmam Hatibi İshak Danış, Hilâliye mezunlarından Yavuz Mutlu ve Rıza Günay ile Muhammed Mansur Sarı’nın Kur’ân-ı Kerîm tilavetleriyle gönülleri coşturduğu hafızlık cemiyetine; AK Parti Manisa milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Recai Berber, Uğur Aydemir, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan ve Akhisar İlçe Müftüsü Ramazan Orhanlı ile yaklaşık 15 bin vatandaş katıldı.

 Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: