Hollanda’da Yasama Yılı Kur’an Tilavetiyle Başladı…

Hollanda Yeni Yasama Yılı Töreni, Müslümanlar ve Toplum Vakfı’nın “İslam’da Paylaşma” konulu açılış konuşmasıyla ile başladı.

Lahey’deki Büyük Kilise’de yapılan törene Hollanda Kraliçesi Beatrix, Başbakan Mark Rutte, kabine üyeleri, milletvekilleri ve üst düzey memurlar katıldı. Tören Müslümanlar ve Toplum Vakfından Semahat Kulcu’nun “İslam’da Paylaşma” konulu açılış konuşmasıyla başladı. Kulcu, Kur’an ayetleri ve hadislerle İslam dininde maddi ve manevi paylaşımın öneminden bahsetti. Kulcu’nun yanı sıra Ömer Faruk Gürleşin katılımcılara Kuran-ı Kerim tilaveti sundu. Bu konuşmanın ardından Hıristiyan, Yahudi, Budist, Hümanist ve Bahaî dini temsilcileri ayin ve konuşmalarla paylaşmanın öneminden bahsetti. Hükümetin kemer sıktığı bir dönemde böyle bir konun öne çıkması ise dikkat çekti.

VAKFIMIZ HER YIL BU KUTLAMADA HOLLANDA MÜSLÜMANLARINI TEMSİL EDİYOR

Müslümanlar ve Toplum Vakfı Genel Müdürü Alper Alasag, “Ekonomik krizin boy gösterdiği bu dönemde değişik dinlerin paylaşma üzerine mesaj vermesi ayrıntı gibi görünse de çok önemli bir unsur. Burada bütün Hollanda’ya mesaj veriyoruz aslında. Bu ekonomik darboğazda dinlerin ve bilhassa İslam dinin lüks ve israftan kaçınma adına anlatacağı çok şey var.” dedi. Alasag, bunu başbakan, kabine üyeleri ve bini aşkın davetliye Müslümanlar adına ifade edebilmenin çok güzel olduğunu söyledi. Alper Alasag, her yıl kilisede yapılan bu törende Müslümanları temsil ettiklerini ifade etti.

KRALİÇE: TOPLUM OLARAK HERKES BU KONUDA SORUMLU

Bir saat süren programdan sonra kabine üyeleri ve milletvekilleri yıllık bütçeyi görüşmek üzere Noordeinde sarayına geçti. Burada Hollanda’da yeni yasama dönemi Kraliçe Beatrix’in geleneksel konuşmasıyla başladı. Kraliçe, konuşmasında yaşanan ekonomik krize değindi. Ekonomide güçlü bir yeniden yapılanmanın gerekliliği üzerinde durdu. Beatrix “Bütçe açığının kapatılabilmesi için 2012 yılında ciddi kısıtlamaların yapılacak.Halkın alım gücünün düşecek. Uyumlu bir toplumun saygı, hoşgörü ve nezaket çerçevesinde kurulabilir. Hollanda’da yaşayan tüm toplum olarak herkesin bu konuda sorumlu olduğunu belirtmek isterim.” dedi.

Zaman Gazetesi

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: