Hurmanın Faydalarını Biliyor Musunuz?

Malum Ramazan ayındayız ve Ramazanda iftar deyince akla ilk gelen hurma oluyor. Hurmasız açtığımız iftar vakitlerini sanki hiç iftar açamamış havasında yaşıyoruz. Bu kadar bağlanmışız hurmalara ama ne için belkide sırf o nur yüzlü Efendimizi (a.s.m) hatıra getirdiği için, onun iftarlarına bir parçada olsa ayak uydurmak için, Ey Habibim senin izindeyiz bizi sahili selamete ulaştır demek için. Cenab-ı Hakkın rızasını kazanmak için. Yoksa memleketimizde hurmayı nereden görecektik nasıl bu kadar sevecektik bilemeyeceğiz.

Peki hurmanın faydalarını biliyor musunuz?

İnternette dolaşırken hurmanın faydalarına görünce hemen sizlere sunmak istedik, aslında biz hurmayı bu faydaları için sevmiyoruz sırf Habib-i Ekremi (a.s.m) hatıra getirdiği için seviyoruz ama isterseniz bir parça faydalarınada göz atalım.

• Bedeni ve zihni gençleştiriyor.

• Vücudun ihtiyarlamasına engel oluyor.

• Kansere karşı koruyor.

• Damar sertliği ve kolestrole karşı koruyucu görevi yapıyor, şişmanlama tehlikesine yol açmıyor.

• Böbrek iltihabına ve kumlarına iyi geliyor.

• Saf hurma cildi besliyor, hamilelik ve güneş lekelerini yok ediyor, vücuttaki yara ve iltihaplara hurma, hakiki zeytinyağı ile krem kıvamına getirilip sürüldüğünde fayda sağlıyor.

• Şeker oranını ayarlayan tek meyvedir.

• İçerdiği demir sayesinde, Anemi hastalığını kaldırdığı tıbben ispatlanmıştır.

• Hurma çekirdeğinden öğütülmüş bir fincan kahve zihin açıcı, dinlendirici etki gösteriyor; asabilik-sinir bozukluğu ve strese iyi geliyor. Stresli ve gergin yaşantısı olanlara sabah, öğle ve akşam saatlerinde üçer adet hurma yemesi son zamanlarda tıp adamlarınca tavsiye edilmekte.

• B1, B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasından dolayı karaciğeri kuvvetlendiriyor.

• Hurma berekettir ve açlığı dindirir…

Faydaları hep beraber müşahede ettik ve bir kez daha gördük ki dinimizde ne varsa arkasında hep hayır var nur var… Cenab-ı Hak bizi hak din olan İslamiyet’ten ayırmasın. Amin…

Ahmet Can

1 tane yorum yapılmış

  1. ESVET ÖZER dedi ki:

    Arkadaşlar,hurmanın faydaları saymakla bitmiyor..ama tazesini hamile hanımlar yemesinler doğum öncesi bebeği kaydırır..ama doğum esnasında taze hurma yerlerse doğum acısız ve çabuk olur..sütlü kadın yerse sütü kesilmez bebeği doyar,şeker hastası yerse şekeri yükselmez,kan yapar,büyü,sihir nazar gider özellikle de Acve hurması yerse,çünkü Peygamberimiz onu kendi eliyle dikti..tansiyonu düzenler,çekirdekleriyle birlikte yutulması çok iyidir,kan şekerini düzenler,sahte açlıklar yapmaz,asla şişmanlatmaz yağ yapmaz,hiç bir şey yemeyipte yalnızca hurma yenilse çok daha iyidir,içinde bir çok vitamin,mineral,calsiyum,protein,hepsi vardır..yani onu yiyince sebzeye,meyveye gerek yok,ekmeğede gerek yok..Acve hurmasından her sabah aç karnına 7 tane yemek çok iyidir,denedim tavsiye ederim.hurma insan bedenine en yakın meyvedir,lif oranı yüksektir,bedende ki toksinleri attırır..kanser hastalarının yemesi çok iyidir,mideyi rahatlatır,bağırsakları düzenler,fazla dışkı arrtırmaz direk bedene gider ve kaslarla bütünleşir…daha çok faydası var..

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: