İhanet belgesi ve Patrikhanede “Kin Kapısı”

Yazacağım konu netameli bir konudur. Bu yüzden peşin peşin belirteyim ki, hiçbir inanca ve hiçbir ibadethaneye karşı değilim…

İnançlarıma saldırılmadığı, ibadetlerim engellenmediği müddetçe, hangi inanç mensubunun ne yaptığına karışmam…

İlgilenmem…

Dert etmem…

Ülkemde tüm inançların serbestçe yaşanmasını isterim.

Ancak bir “ibadethane”nin kapısı, hiçbir mecburiyet ve devlet baskısı olmadığı halde, ısrarla ve inatla kapalı tutuluyor ve vahim iddialara rağmen açılmıyorsa, sorma hakkını kendimde görürüm:

“Neden o kapıyı 195 yıldan beri kapalı tutuyorsunuz?..”

Bahsettiğim kapı, Fener Rum Patrikhanesi’nin orta kapısı…

195 senedir kapalı tutulan bu kapıya, Fener Rum Patrikhanesi sakinleri kendi aralarında “Kin Kapısı” diyorlarmış.

İstanbul fethinin öncesinde ve sonrasında, içinde özgürce “dini âyin”ler yapılan Fener Rum Partikhânesi’nin her kapısı “Din Kapısı” olmalı iken, birine “Kin Kapısı” denmesi nedendir?

Girişler sürekli kapalı tutulan orta kapının solundaki küçük kapıdan yapılıyor. Bu kapının neden sürekli kapalı tutulduğunu soruyorsunuz, mantıklı bir gerekçe söyleyemiyorlar. Çok ısrar ederseniz, şöyle bir mazeret duyuyorsunuz:

“Patrik Gregorius, bu kapının önünde idam edildi ve hemen kapının önüne gömüldü, mezarının üzerinden geçilmesini istemiyoruz.”

Oysa Osmanlı kaynaklarında; Patrik Gregorius’un burada gömüldüğüne ilişkin bir kayıt yok. Bu da çok normal: Zira asılarak öldürülenlerin, gömüldükleri yerlere ilişkin kayıt tutulmazdı. 

Ama Patrik Gregorius’un o kapının önünde idam edildiği bilinen bir gerçektir. Neden acaba? Osmanlı her daim inançlara saygılı davranmışken, Fatih Sultan Mehmed, Rum Patriği’ni kendi protokolüne alıp saygı göstermişken, neden bir patrik asıldı?

Neden olacak, vatana ihanetten!..

Olay kısaca şöyle: Mora yarımadasında, büyük bir Rum isyanı (Patras Vakası) patlak verir (1820-1821 yılları). İsyancılar binlerce Türk’u katlederler. Bebekler ana karnında süngülenir. Kızlar, gelinler dağa kaldırılır.

O tarihte atalarının tahtında oturan Sultan II. Mahmud, Sadrazam Benderli Ali Paşa’yı isyanı bastırmakla görevlendirir. İsyan bastırıldıktan sonra tahkikat genişletilir. İsyana adı karışanlar bir bir yakalanıp yargılanır. Ele geçen belgeler arasında Fener Rum Patriği V. Gregorius’un Rus Çarı II. Alexandr’a yazdığı “ihanet mektubu” da vardır (başka bir kayda göre, Patrik’in mektubu, Rus baskısından kaçarak İstanbul’a gelen Kırımlı Yunus Bey tarafından Sadrazam Benderli Ali Paşa’ya verilmiş, böylece Ali Paşa, gizli Rum Cemiyeti Etniki Eterya’nın varlığından ve plânlarından haberdar olmuştur).

Sadrazam’ın emriyle bir geceyarısı sonrası patrikhane basılır. Belgelere el konur. Patrikhane’nin o tarihte bir “Gerilla Merkezi” olarak çalıştığı ortaya çıkar.

Patrik başta olmak üzere sorumlu bulunanlar yargılanır ve suçları sabit görülenler çeşitli cezalara çarptırılır: Bu arada Patrik V. Gregorius idam cezası almıştır: Patrikhane’nin orta kapısının önünde infaz edilir (22 Nisan 1821).

Derler ki, orta kapı o gün bugün kapalıdır ve işte bu yüzden “Kin Kapısı”denmektedir. Türk büyüklerinden biri oracıkta asıldığında yahut İstanbul tekrar Rumların eline geçtiğinde kapı açılacaktır.

Bu arada, Patrikhane’nin bulunduğu sokağın adını unutmayalım: Sadrazam Ali Paşa Sokağı…

Bir de “Patrik Cenapları”nın sehpadaki son sözlerini unutmayalım:

 “Vazifemi yaptım!..” demişti.

Vazifesi Rus Çarı’na o mektubu yazmak mıydı?

Şuracığa bir “bilgi notu” sıkıştırayım izninizle: Osmanlı tarihi boyunca üç patrik idam edilmiştir. Bunlardan ilki Patrik I. Kiril (1638-Sultan IV. Murad zamanı, Ortodokslar arasına dini nifak sokmaktan); ikincisi, Patrik III. Parthenius (1657, Sadrazam Köprülü Mehmed Paşa emriyle, Osmanlı’ya isyan eden Eflak Voyvodası’nı desteklemek suretiyle vatana ihanetten); üçüncüsü ise Patrik V. Gregorius (1821-Mora isyanını plânlamak suretiyle yine vatana ihanetten) asıldı.

Patrik V. Gregorius’un, Rus Çarı II. Alexandr’a hitaben yazdığı, hayatına mal olan o mektupta, yani “ihanet belgesi”nde acaba neler vardı?

Yarına inşallah…

Yavuz Bahadıroğlu – Yeni Akit

2 tane yorum yapılmış

 1. SELAM
  RUS ÇARINA YAZDIĞI MEKTUPDA ŞUNLARDA VAR
  1-SİZ BU OSMANLILARI ASLA YENEMEZSİNİZ. ORDULARINIZI 10 KAT DAHA ARTIRSANIZ BİLE ANCAK
  1-BUNLAR ASLA YALAN SÖYLEMAZ
  2-NAMUS DUYGULARI ÇOK KUVVETLİDİR
  3-KİMSEDEN KARŞILIKSIZ HİÇ BİR ŞEY ALMAZLAR
  4-KURAN A SIM SIKI BAĞLIDIRLAR.
  İşre Bunların ahlakını bozup Namus duygularını yak edip Avantacı bir hale heririseniz ve Kuran dan uzaklaştırırsanız savaşamnıza gerek yok Elinizi kolunuzu sallayarak ülkelerine girersiniz.
  NE ACIDIRKİ BU GÜN BİZİM MİLLİ EĞİTİM KÖRPE YAVRULARIMIZI ALIP HMNAMUS HELAL HARAM DUYGULARINI YOK EDİP AVANTACI ADETA AYYAŞ BİR NESİL HALİNE GETİREREK HAÇLILARA HİZMET EDİYOR

 2. OYSA
  1- YALAN SÖYLEMEYEN
  2- NAMUSLU
  3-KUL HAKKINA TİTİZ
  4-KARAKTARLİ
  5-İŞİNİ SAĞLAMA YAPAN
  6-SÖZÜNDE DURAN BİR NESİL YETİŞTİRMEK İÇİN İLLA DİNİ KURALLARA BAĞLAMAK GEREKMEZ BU KURALLAR EVRENSELDİR
  DİNLİSİDE DİNSİZİDE DOĞRUCU, SÖZÜNDE DURAN NAMUSLU ŞEREFLİ İNSANA DAHA ÇOK DEĞER VERİR
  İŞTE HER 20 ÖĞRENCİYE BİR ADAM GİBİ PEDEGOG GÖZLEMCİ ÖĞRETMEN MÜREBBİ TAYİN EDİP BU KRITERLERİN DURUMUNA GÖRE % 40-50 PUAN ALMALI GERİ KALAN %50 YİDE DİĞER DERSLERİNDEN TAMAMLAMALI
  SONUNDA NE BONZAİ NE UYUŞTURUCU KALIR ESLA EŞKIYA ADAM BULAMAZ YADA BU TOPLUMDA BARINAMAZ. SUÇ İŞLEME ORANI % 0 A DÜŞER SUÇLARI BASTIRMAK İÇİN 3.000.000 CİVARINDA GÜVENLİK VE ADLİYE ORDUSU İÇİN DEVLETİN BÜTCESİNDEN AYRILAN % 50 LİK KISIM KALKINMADA KULLANILIR

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: