İhlas

İhlas yabancı unsurlardan temizlemek, sadece gayeyi hedef bilmek, ona kilitlenmek, sadece ona konsantre olmak demek. Her kim ister inanan ister inanmayan olsun bunu başarır ihlasını zedelemezse gayesine hedefine ulaşır.

Ders çalışan talebe kitabını açıp çalışıyorken telefonu ile de ilgilenirse bu yabancı şeyleri içeri sokmak olur, ihlas olmaz. Namaz kılan Müslüman namazda çek, senet, mal, mülk düşünüyorsa bu ihlası zedeler, gaye sadece ve sadece Allah rızası olmalı, yanında hiç bir gaye maksat olmazsa ihlas olur ve Rızai İlahiyeye mazhar olunur.

Oruç tutarken sağlık, perhiz de işin içine katılırsa yine ihlas olmaz, sadece Allah emrettiği için yaparsan ihlaslı ibadet yapmış olursun. Aileni geçindirmek için çalışman, onlara rızık temini için mücadele etmen bile sadece Allah sana ailene, çoluk çocuğunun geçimini temin et dediği için çalışırsan ihlası yakalamış olursun, hanım istedi, çocuk seviyoru bile hanımını memnun etmek çocuğunu sevindirmek Allah’ın emri diye yaparsan ihlas oluyor.

Cennet dahi maksat olmamalı, ameller ibadetler sadece Allah rızası için olmalı.

Böyle bir gaye ve böyle bir maksat için kulluk yapmamız gerekirken mal, mülk, makam, mevki için kul hakkı yemek, harama girmek, ihlası, Allah rızasını gözetmemek neyle nasıl izah edilebilir.

Çetin Kılıç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: