İngiliz Üniversitesinde Ezan, İftar ve Namaz

ingiltere.iftarTürkiye’deki iftar çadırlarından esinlenen Müslüman öğrenciler, İngiltere’nin başkenti Londra’daki SOAS Üniversitesi’nde arkadaşları, evsizler ve tüm Londra halkı için her akşam iftar veriyor. Açık alanda çimlerin üzerinde verilen iftara aralarında profesörlerin de olduğu yüzlerce insan katılıyor. ‘Ramazan Çadırı’ adlı projeyi organize eden gençler İslam ve İslam kültürünün doğru şekilde tanınmasına vesile oldukları için Allah’a hamd ediyor.

Organizasyon komitesi başkanı Omar Salha, bu projeye adım atarken İstanbul’daki iftar çadırlarından ve Fas’ta camilerin önünde oruçların hep birlikte açılmasından ilham aldığını söylüyor. Farklı ülkelerden gelerek bu üniversitede öğrenim gören çok sayıda Müslüman öğrencinin de bu güzelliği yaşaması için girişimde bulunduklarını ifade eden Salha, Londra’daki çok kültürlülüğün bir göstergesi olarak mümkün olduğu kadar çok ve çeşitli insanı da buna dahil etmeyi hedeflediklerini dile getiriyor.

Ramazan Çadırı projesinin facebook sayfası sayesinde etkinlikten haberdar olan Türk öğrenci Bilge Kortan ise gönüllü olmaya karar vermiş. “Önemli olan Ramazan’ın ruhunu hissetmek. Kimse, birbirine ne olup olmadığını sormuyor.” diyen Kortan, iftarda çok sayıda evsizi de ağırladıklarını belirtiyor.

Fransız öğrenci Soline Kaufmann da İslam ve İslam kültürünü daha yakından tanıyabilmek için bu projenin biçilmiş kaftan olduğunu söylüyor. Kauffmann, Müslüman öğrencilerle birlikte organizasyonda görev alıyor. Fransız öğrenci, farklı insanlarla tanışma ve dayanışma açısından benzersiz bir tecrübe kazandığını belirterek, “Gönüllülerden çok şey öğrendim ve onlarla çalışırken keyif aldım.” diyor.

Üniversite bahçesinde ezan okunmasının ardından Müslüman öğrenciler cemaatle namaz duruyor, daha sonra hep birlikte iftar yemeğine geçiliyor. SOAS üniversitesindeki etkinlik, Ramazan ayı sonuna kadar aralıksız devam edecek.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: