İslam dünyasının dertlerine Risale-i Nur çözümü

Risale-i Nur üzerine akademik çalışmalara yer veren Al Nur dergisi editörü Hasan Hafizi, TRT Arapça’da yayınlanan El Elvânis Seb’â (Yedi Renk), programına konuk oldu. Hasan Hafizi, “Al-Nur Medeni ve Düşünce Araştırmaları” dergisinin içeriği ve yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi.

İSLAM DÜNYASININ DERTLERİNE RİSALE-İ NUR ÇÖZÜMÜ

Hafizi, “Al-Nur Medeni ve Düşünce Araştırmaları” dergisi altı ayda bir yayınlanan, ilmi ve akademik bir dergidir.” ifadesini kullanarak “Bediüzzaman Said Nursi’nin fikrini ve düşüncesini taşıyan bir dergidir. Ocak 2010’dan bu yana yayın hayatını sürdürüyor. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından neşrediliyor.” dedi.

Hafizi, derginin içeriği hakkında şu bilgileri verdi: “Bu dergi, İslam dünyasının dertlerine yönelik Risale-i Nur’un fikrini akademisyenlere ulaştırmayı hedefleyip, Risale-i Nur’da ıslah, terbiye, metodoloji, eğitim ve dava gibi konuları ele alıyor. İslam dünyasında bilinen birçok büyük âlimin de dergide makaleleri yer alıyor.

BİRÇOK AKADEMİSYEN RİSALE-İ NUR’U TANIYACAK

“Al-Nur dergisi yayın hayatına nasıl başladı?” sorusuna Hafizi, şöyle cevap verdi: “İstanbul İlim ve Kültür Vakfı senelerce uluslararası sempozyumlar düzenledi ve halen düzenlemeye devam ediyor. Sempozyum için hazırlanıp gönderilen tebliğlerin tamamını birkaç gün içinde ele almak mümkün olamıyor. Bunların kaybolup gitmemesi, unutulmaması için böyle bir derginin çıkarılması ihtiyacı ortaya çıktı. Yani yüzlerce tebliği tekrar hayata döndürmek için Al-Nur dergisini yayınlama fikri bize cazip geldi ve başladık. Sonrasında Arap dünyasından pek çok hoca bizi tebrik etti. Çünkü gerçekten de Türkiye’den Arapça bir dergi çıkartmak kolay bir iş değil. Onun için biz de şöyle anlaştık: Derginin teknik kısmıyla biz ilgileniyoruz, makalelerin hazırlanıp düzenlenmesiyle de onlar ilgileniyor. Bu dergi Said Nursi’nin fikrinin bir penceresidir. Birçok akademisyen hâlâ Risale-i Nur’u okuma fırsatı bulamamış ya da eline ulaşmamış. Belki bu dergi vesilesiyle Risale-i Nur tanıyıp okuyacaklar olacak.”

BU DERGİ HERKESE AÇIK

Hafizi, derginin dört kısımdan oluştuğunu belirterek şunları kaydetti:

1. Kapak dosyası: Her sayı için bir kapak konusu belirliyoruz. Risale-i Nur’dan tespit edilen bu konu çerçevesinde makaleler yayınlıyoruz.

2. Araştırma dosyaları: Öncelikle şunu belirtmek lazım. Bu dergi herkese açık… Bu bölümde Arap olsun olmasın, hatta Hıristiyan olsun, herkesin makalesini kabul ediyoruz. Yeter ki akademik makale şartlarını haiz olsun. O zaman dergide yayınlıyoruz.

3. Diyalog: Bu bölümde değerli ilim adamlarıyla yaptığımız diyalogları yayınlıyoruz. Hatta ilk sayılarımızda Üstad Bediüzzaman Said Nursî’nin talebeleriyle yaptığımız görüşmeleri yayınlamıştık.

4. Haberler: Son bölüm olan dördüncü kısımda, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın (İİKV) faaliyetleri hakkında bilgiler yer alıyor. Ayrıca Risale-i Nur’la alakalı yeni gelişmeleri de bu bölümde neşrediyoruz.

Moralhaber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: