İspanya’da Risale-i Nur Dersanesi Açıldı

ispanyada-risale-i-nur-dersanesi-acildiMüjdeli haberimiz var. Elhamdulillah seneler sonra Endülüs topraklarında ve Avrupada ayrı bir yeri ve özelliği olan İspanya’da Medrese-i Nuriyemizi açtık. Allah hayırlı hizmetlere vesile eder ve buralara hizmette bulunacak layık kardeşlerimizi en kısa zamanda gönderir inşallah. Artık mesleğimize, meşrebimize uygun bir şekilde hizmetimizi yapabileceğimiz, İspanyolca tercüme uğraşılarımıza devam edebileceğimiz, Türkiye’den, Avrupa’dan; Afrika ve Asya’dan ve diğer yerlerden gelmek isteyen ve gelecek tüm ağabey ve kardeşlerimizi misafir edebileceğimiz bir dersanemiz mevcut omuş oldu. Allah daim etsin.

Senelerdir Türkiye’den kitap taşıdık. 2003 senesinde ilk İspanyolca eserler basılmaya başlayana kadar Arapça dağıttık. Şu anda 1 milyon 600 bine ulaşan Arapça bilen Müslümanlar 45 milyonluk İspanya nüfusuna göre azımsanacak bir rakam değil. Şimdilerde bu birinci neslin çocukları geliyor. Ve Arapçadan ziyade İspanyolcaya hakimler. Okulda ve sokakta İspanyolca ile karşı karşıyalar. Ve 2003 senesinden bu yana yeni kitaplar da devreye girdikçe gücümüz yettiğince, fırsat buldukça kitapları insanlara ulaştırmaya çalıştık. Taşıma suyla değirmen dönmez deseler de söz konusu Allah’ın dini ve aracı olan da Risale-i Nur’lar ve Üstadımızın himmeti olunca şu anda değirmenler öyle dönmeye başladı ki, dersanemizin de açılmasıyla uçacaklar, Allah’ın izniyle.

RİSALE-İ NUR’LAR BİR AN EVVEL İSPANYA’YA GELMELİ

Daha önce de ifade etmiştik ki, burada müdakkik din alimleri ve dava insanlarının söylediği bir şey var: “Risale-i Nur’lar bir an evvel İspanya’ya gelmeli.” Müslümanlar arasında uhuvveti, muhabbeti, irtibatı ve tesanüdü arttıracak, rabıta yapacak vesilenin Risale-i Nur olduğunu biliyorlar. Çünkü onlar hem buradaki Müslüman gurupları ve fertleri hem de mevcut skolastik dini materyali biliyorlar. Bu asrın siddetli ve dehşetli tehlikelerine karşı ise özellikle gençleri materyalist felsefenin, mimsiz medeniyetin tuzaklarından kurtarabilecek, tahkiki imanı verebilecek, aradıkları her soruya cevap bulabilecekleri eşiz eserin Risale-i Nur olduğunu da biliyorlar.

HOMMOUVİ: EN UYGUN MODEL TÜRKİYE VE RİSALE-İ NUR

Bu güne kadar seyyar olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık. Zorluklar yaşandı Elhamdulillah. O zahmetler ancak rahmete kalb olmuştur inşallah. İspanya’nın birçok şehrinde, kasabasında hatta köylerinde bugün Risale-i Nur’larla karşılaşmak mümkün. Birisine bir kitap uzattığımız zaman “aa bu kitaplardan bende var” diyenlerle karşılaşmak olağan hale geldi. Bir şekilde duymuş olup ta kitapların ayağına geldiğini görenlerin sevincini gözbebeklerinde görmek “Allahu ekber” nidalarında duymak mümkün oluyor. Artık guruplar halinde Türkiye’ye gelmek ve cemaatimizi ülkemizde müşahede etmek istiyorlar. Geçenlerde nasipse Eylül başında Türkiye’ye 39 kişilik gurupla gelecek Valencia İslam Kültür Merkezinin başkanı Abdelaziz Hommouvi’ye “Türkiye’ye gelmek fikri nereden çıktı?” deyince, şöyle karşılık verdi: “Müslüman olan İspanyollar gittikçe artıyor. Ve İslamiyetin anlaşılabilmesi için bu asra uygun bir model lazım. Bu modelinde en uygunu bildiğimiz, araştırdığımız kadarıyla Türkiye ve Risale-i Nur olduğunu düşünüyoruz.”

HIRİSTİYANLAR İNŞALLAH FEVC FEVC İSLAMİYETE GİRECEKLERDİR

Evet, biz yapılan sempozyumlarda yaşanan tevafuk sorularla karsılaşıyoruz. Bir tanesini bir Amerikalı bayandan Akgün otelinde duymuştum. “Peki biz bu hakikatleri kendi insanlarımıza nasıl ileteceğiz?” Aynı soru başka bir yılda başka kişilerce de fıtri olarak sorulduğunu duyduk. Hıristiyanlığın her geçen gün yok olduğu bu asrın İspanyasında Rus dahi dinsiz olamaz mucibince bir arayış içindeler. Bizler İslamiyeti gerektiği gibi yaşar ve yaşayacak kişilerin sayısının çoğalmasına vesile olursak dindar Hıristiyanlar inşallah fevc fevc İslamiyete gireceklerdir ve İspanya’nın buna gerçekten ihtiyacı var. Yeni Endülüs’ün doğması yakındır inşallah.

“İSPANYA’DA DERSANEMİZ VAR MI?” EVET VAR

Türkiye’den, Avrupa ve diğer ülkelerden senelerdir hep soruluyordu; “İspanya’da dersanemiz var mı?” diye. Evet. Artık İspanya’nın başkenti Madrit’te şahane bir dersanemiz var. Başta ağabeylerimiz olmak üzere yolu düşecekleri ve yolunu düşürmek isteyenleri bekleyeceğimiz, misafir edeceğimiz bir dersanemiz var. Geçenlerde İngiltere ve Fransa’daki ağabey ve kardeşlerimizi hususan ziyaret edip onlarla bizzat tanışmak ve özellikle Avrupa Nurcularının ittifakını güçlendirmek, okuma programlarıyla muhabbetimizi, tesanüdümüzü arttırmak amaçlı gezilerim oldu. Bu adım inşallah meyvelerini vermeye çok geçmeden başlayacağını dün bugün yapılmakta olan irtibatlarla kendini belli etti. Gerek yeni dersanemiz için himmetlerini esirgemeyecek kardeşlerimizin duaları gerekse en kısa zamanda geleceklerini ve çok sevindiklerini samimi olarak ifade ettiler.

Velhasıl. Daha önceki mektuplarımızda burada guruplarla yapılan dersler ve İspanya’nın bir çok yerinde kurulan irtibatlardan bahsetmiştik. Bu derslerimiz ve irtibatlarımız devam ediyor. Değişik yerlerden ders okumak için çağırıyorlar. İnşaallah buraya bu hizmete layık kardeşlerimiz gelip buraları ihya edeceklerdir. Uzun oldu. Diğer tafsilatları bilahare aktarmak üzere burada kesiyoruz.

10 senenin üzerinde bir zaman süresince İspanya’da dersane açılması ve kitapların tercümesinin oldukça sık bir şekilde ehemmiyetini bildirip taşhidat yapan merhum Sungur ağabeyimize (RA), Allah gani gani rahmet eylesin. Bugünkü bu gelişme onun dualarıdır. Üstadımız ve Sungur abimizin devamlı tasarruflarıyla ve Hüsnü Bayram ağabeyimiz başta olmak üzere diğer aziz, sıdık, fedakar lakabına mutlak derecede sahip ağabeylerimizin dualarıyla, himmetleriyle Madrid dersanemizin ebedi olmasını yüce Allah’tan niyaz ederiz.

Abdurrahman Iraz / Risale Haber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: