Isparta Kahramanları Sempozyumu

Isparta Valiliği, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı Isparta Kahramanları Sempozyumu düzenleyecek. 21-23 Aralık 2012 tarihleri arasında Isparta’da yapılacak sempozyumun hazırlıkları sürüyor.

Sempozyum ile ilgili Isparta Valisi Memduh Oğuz, Akademik Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Aksoy, Risale Akademi Kurul Üyesi Dr. İsmail Benek ortak bir açıklama yaptı.

Isparta Anadolu’nun müstesna şehirlerinden biri olarak yüzyıllar içinde yetiştirdiği ve kucak açtığı ilim ve irfan insanlarıyla bilinir olmuştur. Bugün Gül Şehri olarak markalaşmakta olan Isparta’nın ilim ve irfan geleneğine katkısının tarihsel ve teorik olarak ortaya konması gerekmektedir. Osmanlı döneminde Kınalızade Ailesi mensupları gibi alimler, Halil Hamit Paşa gibi sadrazamlar çıkaran Isparta, Hafız İbrahim Demiralay gibi Kurtuluş mücadelesi öncüleri ardından Risale-i Nur’un ilk telif ve neşredildiği yer olmuştur.

17.yy.da 4 Nakibul Eşraf çıkaran Isparta’da o tarihlerde 103 seyyidin yaşadığı kaydedilmiştir. Bunun yansımaları Isparta’da tarih boyunca devam ede gelmiştir. Asrın başında da, taşınan bu zengin manevi mirasın üzerinde, Isparta’lıların yüksek vicdan ve gayretleriyle, iman ve Kur’an merkezli bir ilim hareketi olarak Risale-i Nur, elden ele yazılarak bu topraklarda çoğaltılmaya başlanmıştır. O dönemde el yazımı nüshaların 600.000 bini bulduğu düşünülmektedir. Isparta, tarihsel olarak Türkiye’nin ve Dünyanın ihtiyacı olan marifet ve ilimle huzura ulaşmanın önemli bir modeline ev sahipliği yapmıştır.

Bu manevi miras üzerine bugün dünya da doktora tezleri yapılmakta, araştırma enstitüleri açılmakta, akademik dersler verilmektedir. Isparta’da bu ilmi geleneğin oluşmasında fiili ve fikri katkısı olan ve bir kısmı hala hayatta olan ilim ve gönül dostlarının tarihsel olarak üstlendikleri görevleri ve uyguladıkları çeşitli yöntem ve metotların akademik olarak ele alınması gerekmektedir. Bu sempozyumla çok çeşitli yönleriyle Isparta’nın “gül deren” kahraman insanlarının mirasını akademik olarak ortaya koymak entelektüel birikimimiz açısından oldukça önemlidir. Bu çerçevede Isparta’nın ve Isparta’lıların bu medeniyete katkılarının, konularının uzmanı olan akademisyen ve araştırmacılar tarafından her yönüyle ortaya konulması beklenmektedir. Sempozyum tertip heyeti olarak değerli araştırmacılarımızın talepleri doğrultusunda bilgi ve belge temini sağlanabilecektir.

Bu sempozyumda sunulması muhtemel tebliğlere, panellere, konuşmalara, posterlere konu olabilecek başlıklar Sempozyum konuları linkinde arz edilmiştir. Sizin bu sempozyuma, Tarihsel ve Teorik çerçevesinde ISPARTA KAHRAMANLARI  alanınızdaki birikiminiz ve tecrübenizle katılmanızdan onur duyacağımızı belirtmek isteriz. Seçtiğiniz konuya ilişkin olarak Risale-i Nur’dan seçilen konular/bölümlerle tarafınıza destek verilecektir. Bu Sempozyuma yapacağınız değerli katkılar için şimdiden teşekkür ediyoruz.

Ayrıntılı bilgi için: www.ispartakahramanlarisempozyumu.org

Risale Haber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: