Kanada İman Hizmetleri Mektubu

Esselamu Aleyküm Ve rahmetullahi Ve berekatuhu Ebeden Daima

Kanada’nın Alberta Eyaletine Bağlı Edmonton Şehrinden Binler Selam Eder, buradaki Nur hizmetlerinden bir kısım bahsetmek isteriz.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki buralarda ne kadar ihtiyaç olduğunu gerek Nur Medreseleri gerek hizmet-i imaniyenin ve İslamiyenin fedakâr gönüllü insanları ve nur talebelerin burda olmalarının ne kadar ihtiyaç olduğunu ifade etmek isteriz.

Edmonton Risale-i Nur Medresesi

Yaklaşık 3 ay evvel Nur Medresemizi Allah’ın inayeti ile Edmonton şehrine de açmış bulunmaktayız. Medrese-i Nuriyemiz Kanada’nın dünyaca meşhur Alberta Üniversitesine 15 dakika mesafede olması Üniversite hizmetleri için çok iyi bir zemin teşkil ediyor. Medresemizi açar açmaz Üniversitede okuyan yabancı bir kardeşimizin de medresemizde kalmak istemesi böyle Nur medreselerinin buralarda ne kadar ihtiyaç olduğunu bir kez daha bize gösterdi. Kalan kardeşimizin Risaleleri okumaya başlaması ile Risalelerle alakalı söylediği şu cümle çok manidardı: “Bediüzzaman diğer ulemaya benzemiyor çünkü Bediüzzaman kırık bir bacağı tekrar kırmıyor Kırık bacağı tamir ediyor.”

Alberta Üniversitesindeki Kuran ve Risale-i Nur Dersleri

Dünyanın sayılı Üniversitelerinden olan ALBERTA Üniversitesi’nde zaman zaman ordaki yerli-yabancı kardeşlerle yaptığımız dersler ve ayrıca Risale-i Nurun Üniversite gençliğine ne kadar lazım ve elzem olduğunu Türkiyeden akademik çalışma yapmak isteyen abiler ve kardeşlerimizi can-ı gönülden buralara bekler buralardaki hizmet zemininede gayretleri şevkleri ile hizmetlere sahip çıkmalarını temenni ediyoruz.

Haftalık Mu’tad Derslerimiz

Elhamdulillah Cenab-ı Hak günlerimizi bereketlendiriyor. Haftanın bir günü Türkçe bir diğer günü İngilizce derslerimizi var, takib edenler var, devam ediyoruz.

İngilizce derse gelen kendisi sonradan İslamiyet’i ciddi araştırmalar neticesinde kabul etmiş ve babası da Papaz olan abimizin derse katılımları ve Risale-i Nuru okuması ile beraber gittiğimiz bir çok yerde Üstad’ı Türkiyedeki müceddid diye tanıtması ayriyeten Üstadımıza ve Risale-i Nur’a duyduğu muhabbet görmeğe değerdi. Ve bazı tanıştıklarımız arasındaki bulunan aslen Çinli birinin Risale-i Nuru okuduktan sonra artık ben “inanıyorum” demesi ve ağaçlardan ve çiçeklerden bahsederek örnek göstermesiyle bu asır insanının Risale-i Nur’a ne kadar muhtaç olduğunu gösteren yaşadığımız bir çok örneklerden birkaç tanesini burda göstermek istedik.

Fakat kendileri aslen Somalili fakat Kanada vatandaşı olan bir aileye takdim ettiğimiz Risale-i Nur vasıtasıyla annelerinin bize gelip çocuklarımı artık uyutamıyorum Risaleleri bitirmeden yatmak istemiyorlar demesi bizleri gülümsetti.

Ayrıca bir abimizin hapishanelere gitmesi, haftada bir gün orada Cuma kıldırması ve hutbede Risale-i Nurlardan okuyup diğer mahkumlarada Risale-i Nurları devletin eliyle takdim edilmesi gerçekten hapishanedeki mahkumların Risale-i Nurlara ne kadar muhtaç olduklarını ve mahkumların arasında Risale-i Nurların peynir ekmek gibi gittiğini telaffuz etmeleri Üstadı buralarda ayakta alkışlamamıza vesile oluyordu. Bazı mahkumların Risale-i Nur külliyatı istemeleri ve bazı mahkumlarında Risale-i Nuru okuyup Kur’ana iman etmeleri ve iman tazelemeleri gibi hadiselerden bir kaçını sizinle paylaşmak istedik.

Elbaki hüvel baki

Risale-i Nur Talebeleri /Kanada- Edmonton

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: