Kendini Tanı

“Hem Rabbü’l-Âlemîn, meyve-i âlem olan insana, âlemi içine alacak bir vüs’at-i istidad verdiğinden….”
Vüs’at-i istidat : geniş yetenek, kabiliyet.

Allah (cc) gerek indirdiği Kuran’ ı Keriminde, gerek elçileri vasıtasıyla insanın kâinatın meyvesi olduğunu buyurmuş.” Meyve ” üzerinde biraz duralım ağaç ekmenin, dikmenin ana gayesi meyvesi içindir, ekilen ağaç büyür dal, budak, yaprak derken en son meyvesini verir, bu meyve ağaca ismini verir elma ağacı, armut ağacı, şeftali ağacı deriz. Bu meyvede öyle kabiliyet ve yetenek vardır ki onu da toprakla buluştursan o da aynı şekilde ağaç olup dal, budak, yaprak verip kendi gibi meyveler verebilir.

Aynen onun gibi kainat yaratılıp gezegenler, yıldızlar, dünya, dağlar, diğer canlılar yaratıldıktan sonra en nihayet insan yaratılmıştır, çok net bir şekilde diyebiliriz ki kâinat, insan için yaratılmıştır. Burada asıl vurgulamak istediğim tıpkı ağacın meyvesinin ağaç, dal, budak, yaprak vermesi gibi insanın da kâinatta gördüğün her şeyi yapması mümkün, “âlemi içine alacak bir vüs’at-i istidad verdiğinden” bu cümleden yola çıkarak insan balık gibi yüzer kuş gibi uçar, güneş gibi etrafını aydınlatır, kamer gibi yol tarif eder zamanı bilebilir , diyebiliriz. Şu cümledeki derinliği anladığımız, hayata geçirmeye çalıştığımız zaman insanın yapamayacağı bir şey olmadığını çok daha iyi kavrayacağız ve muazzam başarılara imza atacağız ki insanlık şu an nerede?

Doğru bakınca Kur’anın mucizeliği bir kez daha ortaya çıkmış gözüküyor, Kuranı Kerim yapar demiş, insan da yapmış. Buradan çıkarılacak ders; İnsan hiç bir zaman yapamam, bilemem dememeli, yaparsın çünkü Yaradan sana bu kabiliyeti vermiş, yeterki önce kendini tanı, sonra aklını, azalarını, zamanı her bir nimeti iyi doğru kullan.

Önce kendinin sonra dünyanın güzelleştiğini göreceksin..

Çetin KILIÇ
Kaynak Risale-i Nur Külliyatı

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: