Kıyamet kopacakmış anneciğim, doğru mu?

Maya takvimine göre 21 Aralık’ta kıyametin kopacağı iddiası son günlerde sosyal medya başta olmak üzere yazılı ve görsel medyada da en çok konuşulan konulardan biri oldu. Kıyamet senaryoları, farkında olmasak da en çok çocukları etkiliyor. Peki, çocuğunuz “Anne kıyamet mi kopacak?” diye sorarsa ne cevap vereceksiniz?

anne ve iki kız çocuğuKıyamet senaryoları, Şirince ilçesinin kıyametten muaf tutulması söylentileri ve dünyanın yok olacağı büyük–küçük herkesin gündemine girdi. Çocuklar, haber programlarından ya da büyüklerin konuşmalarından duydukları ölüm, kıyamet, cennet ve cehennem gibi konuları merak ederek sorular sorabiliyor.

Psikolog Yasemin Eyüpoğlu, çocuklardan gelen sorularda her konuda olduğu gibi öncelikle yaş grubuna ve gelişim seyrine uygun cevaplar vermek gerektiğini söylüyor. Örneğin okul öncesi dönem çocuklarının kıyametten ziyade ölüm, cennet ve doğum gibi sorular sorduğunu kaydeden Eyüpoğlu, bu tür sorularda çocuğun algısının daha somutlaştırılmış cevaplara hazır olduğunu belirtiyor. Gündemi meşgul etmesi ve çokça konuşulması sebebiyle çocukların ‘Kıyamet ne demek?’ diye sorabileceğini aktaran psikolog, “Cevabın kısa ve onların seviyesine uygun olması adına her şeyin bir sonu olduğu söylenebilir. Mesela ‘güneş batar, sonbahar biter veya çiçekler solar ve ölürler’ gibi birkaç örnekle anlatılabilir.” diyor.

Çocuklara yönelik hazırladığı din eğitimi kitaplarıyla tanınan ilahiyatçı Profesör Mehmet Emin Ay da, “Küçük yaştaki çocuklara, kıyametle ilgili detay bilgiler ve ahiret âleminde karşılaşılacak olaylar ile cehennem ahvali hakkında uzun uzadıya bilgiler vermeye gerek yoktur. Cennetin iyi, güzel ve Allah’ın nimetleriyle dolu, rahat ve huzur içinde yaşanabilecek bir yer, cehennemin ise kötü insanların gidecekleri ve cezaların çekildiği bir yer olduğunu bilmeleri yeterlidir.” ifadelerini kullanıyor. Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Durmuş Ali Karamanlı ise kıyametle ilgili şu hadisi hatırlatıyor: “Cebrail (as) Hz. Peygamber’e ‘Kıyamet ne zaman?’ diye sorar. Efendimiz de bu soru hakkında ‘Kendisine sorulan kişi sorandan daha bilgili değildir.’ diyerek, kıyametin vaktini Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceğini haber vermiştir. Bir zat Efendimiz’e gelerek ‘Kıyamet ne zaman kopacak?’ diye sorar. Efendimiz (sas) ise, ‘Kıyametin ne zaman kopacağı değil de sen onun için ne hazırladın?’ diye sorar. Yani asıl sorulması gereken şey kıyametin vakti değil, onun için ne hazırlandığıdır. Kıyamet aslında yeni bir dünyanın kurulması anlamına geliyor.”

Psikolog Yasemin Eyüpoğlu / Zaman Gazetesi

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: