Kul Dua Etmeye Mecbur, Allah Kabul Etmeye Mecbur Değildir

Dua istemek, yalvarmak iltica etmek af dilemek, seslenmek, davet etmek çağırmak manalarina gelen sumüllü bir kavramdır. Dinde , kulun Allaha yalvarmasi yakarması , demektir.

Bir müslüman , farkında olarak olmayarak, her gün yüzlerce dua etmektedir. Kelimei tevhid, şehadet, iman duasıdir. Fatiha daki İHDİNA Hidayet için duadir, tevbe istiğfar günahlarının affı için duadir . Birbirine selam vermek, lmak,duadir, ALLAHA EMANET OL duadir, Allah razı olsun duadir. MESUUR GAYRİ MESUR Kuranı Kerim deki, RABBENA VEYA ALLAHUMME DEYE BAŞLAYAN BÜTÜN AYETLER DUADİR.

Aynı kelimelerle başlayan bütün hadis i şerifler duadır.Kisaca umduğumuza ulaşmak korktuğumuzdan emin olmak, verilen nimetlere teşekkür etmek, kendimizi affetirmek için bütün yakarışlarımız duadır.

Kuzunun acıkınca melemesi, çiçeğin solup sararıp boynunu bükmesi duadir. Kul için dua etmek bir vecibedir. Bütün ibadetler Mana itibari ile duadir.

BUNUNLA BİRLİKTE KUL DUA ETMEYE MECBUR, CENAB I HAK İSE DUALARI KABUL ETMEYE MECBUR DEĞİLDİR.

Yani kul dua eder Cenabı hak ise dilerse kabul eder dilerse kabul etmez duaya mutlaka cevap verir , ya istediğini verir ya da ahiret için verir veya hikmeti nasıl iktiza ederse, öyle yapar.Bunu yazmam in sebebi bazı kimseler , tertib ettikleri dua mecmuaları , rağbet görsün veya çok satsın deye, KİM BU DUAYI OKURSA ŞU OLUR BU OLUR DEYE ADETA GARANTİ VERMEKTEDİRLER.

MESELA biri şöyle diyor: her kim bu duayı OKURSA evi katiyen yangında yanmaz. Bu duayı yangın yerine at yangın söner, her kim bu duayı üstünde taşır veya OKURSA hasımları onu öldürmez veya ona kurşun işlemez deyerek , o dualarla Allahın takdirinin önüne geçecekleri gibi iddialarda bulunurlar. Sonra da , duaya rağmen , kaderin hükmü galip gelince , safdil müslümanların duaya itimadı gider , itimadı sarılır.

Onun için kul dua eder, ister Cenabı hak dilerse kabul eder dilerse kabul etmez. Meşhur Yörük Ali efe dağlarda efelik yaparken, adamları ile şehre iner. Haber alır ki hoca deye ortaya çıkan biri , kurşun işlemez duası deye bir şeyler yazar, zavallı fakir fukara askerlere birer altına satar. Ortalığı soyup soğana çevirir. ADAMI yanına çağırır. Efendi der namını işittim eee , ben de , her zaman çatışmalara giren tehlike altında yaşayan biriyim , bana da bir KURŞUN İŞLEMEZ MUSKASI YAZ Hem de ben sana kırk altın vereceğim. Deyince: sahtekar şenlenir ve çok sevinir.

Fakat efenin bir şartı vardır der ki, sana kırk altın veririm amma muhayyer isterim muskayı senin boynuna asarız ağacın köküne hedef yapar ateş ederiz ölmedi isen altınlar senin deyince , eli ayağı titreyen adam , yapma ağa etme ağa deyerek yalvarmaya başlar. Efe ona , tevbe ettirir bir daha istismara devam ederse tecrübeyi tamamlayacak tehdidini yapar.

Hisse :::::bu kıssanın içindedir. NETİCE , BİZ DUAYA MECBUR MUHTACIZ ALLAH CC BİZİM DUAMIZI KABUL ETMEYE MUHTAÇ VE MECBUR DEĞİLDİR

Abdülhamit Oruç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: