Kur’an dersi 5. sınıfta başlayacak

Ortaöğretim ve lise programında yer alan Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in Hayatı derslerinde hangi konuların nasıl işleneceğine dair genelge yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları tarafından tartışılan ders müfredatı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın onayından geçti.

SURELER EZBERLENECEK

Öğrenciler Kuran-ı Kerim dersiyle ilk olarak 5. sınıfta tanışacak ve ilk derste Kur’an-ı Kerim’in neden okunması gerektiği anlatılacak. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’i ile ilgili ünitede Kur’an kıssaları, duaları, kavramları hakkında bilgiler verilecek. İkinci ünitede ise Kur’an okumayı öğretilecek. Harfler, harflerin okunuşu, harekeler öğrencilere tek tek öğretilecek. Öğrenmelerini kolaylaştırmak için koro halinde seslendirmeleri sağlanacak. Öğrenciler Kur’an okumayı öğrendikleri zaman ilk olarak Bakara suresini okuyacak. Ayrıca Sübhaneke, Salli, Barik, İhlas ve Kevser duaları ezberlenecek.

6. sınıfta Kur’an-ı Kerim’i güzel okumanın önemi üzerinde durulacak. Öğrencilere tecvit, yani kurallarına göre güzel okuma dersi verilecek. Dua, zikir, tesbih ve secde kavramları hakkında bilgiler de bu dersin kapsamı içinde bulunacak. Öğrenciler 6. sınıfta Bakara ve Yasin surelerini okuyacak, Amentü, Felak, Nas gibi sureleri ezberleyecek.

Öğrenciler 7. sınıfa geldiklerinde Kur’an-ı Kerim’in İslam dinindeki yerini öğrenecek, verdiği mesajları anlamaya çalışacak. Kur’an okuma çalışmalarında da bir aşama daha ilerlenecek. Harfleri uzatma, harflere vurgu yapma gibi bilgiler verilecek. 7. sınıfta ezberlenecek dualar arasında Kafirun, Fil, Kureyş, Maun sureleri yer alacak. Öğrenciler anlamlarını da öğrendikleri bu sureleri koro halinde tekrar ederek ezberlemeye çalışacak.

8. sınıfta da yine Kur’an-ı Kerim’in mesajları üzerinde durulacak. Hz. Yakub, Hz. Yusuf gibi peygamberlerin kıssaları öğrenilecek. Furkan, Rahman, Cuma gibi ayetlerin okunacağı derste Asr, Kadir,ve Ayetül Kürsi sureleri anlamlarıyla birlikte ezberlenecek.

Kaynak: Bugün

 

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: