Makedonya’da yüzlerce hafıza adanan bir ömür!

Makedonya’da 1967 yılından bugüne kadar yüzlerce hafız yetiştiren bir âlim Hafız Molla Mahmud Asllani. Aslen Arnavut ve 81 yaşında. O, ömrünü Kur’an’a adamış bir mütefekkir. İlerlemiş yaşına rağmen her gün sabah namazından yatsı namazına kadar talebelerine Kur’an, talim ve hadis eğitimi veriyor. Bayramın ilk iki günü hariç yıl boyunca hiç tatil yapmadan vaktini talebeleriyle geçiriyor. Yetiştirdiği talebelerin içinde birçok profesör ve doktor unvanını alanlar var. Asllani bir yandan da Kalkandelen şehrinin Osmanlı yadigârı Alaca Camii’nde imamlık yapıyor. Asllani, Suudi Arabistan Kralı Abdullah tarafından seçilen ‘Dünyanın Kur’an-ı Kerim öğreten hafız ve çok sayıda talebe yetiştiren en başarılı  şahısları’ arasında yer alıyor.

8 yaşında başladığı talebelik hayatı zorluklarla dolu. Babasını genç yaşta kaybettiği için ekonomik olarak çok zorlanmışlar. Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek için evine 2 saatlik mesafedeki köye yürümüş her gün. Kur’an öğrenmeye giderken yalnız bir ayakkabı ve bir çorabı vardır o zamanlar. Kur’an öğrenmeden dönerken ise sırtında evine odun taşımış. Komünist rejimin en şiddetli olduğu, Kur’an’ın yasaklandığı zamanlarda Allah kelamına dört elle sarılmış. O dönemde yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Komünizm zamanı olduğu için her şey yasaktı. Camiye gizli gizli gidiyordum. Kur’an öğrenmenin yasaklı zamanları olduğu için herkes korkuyordu. Köyümdeki arkadaşlardan kimse camiye gelmezdi.  Hocam caminin üst katındaki bir odada bana Kur’an öğretirdi. Polis gelip Kur’an öğrendiğimi görünce odaya kilit vururdu. Gittiğinde ben tekrar Kur’an öğrenmeye başlardım. Bana ve hocama baskı yapıyor, sizi hapse atacağız diyorlardı. Ona rağmen Kur’an öğrenmeye devam ettim. İmam olduktan sonra ‘Kur’an’ı mushaflar olarak değil sözlü öğreteceksin. Sadece pazar günleri Kur’an öğreteceksin. Aileden izin almadan çocuklara Kur’an öğretmeyeceksin.’ diye çok uyarılar aldım.”

Hafızlığın büyük bir özveri istediğini aktaran hafız Molla Mahmud, Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek kadar yaşamanın da çok önemli olduğunu belirtiyor. Yaptığı her işte sadece Allah’ın rızasını kazanmayı arzuladığını dile getiren hafız Asllani, “İhlaslı işler yapmak için her şey Allah’ın rızasını kazanmak için yapılmalı. Benim eğitim ve öğretimim az. Kur’an için 73 yıl az bir rakam. Keşke daha çok yaşayıp Kur’an-ı Kerim’i daha fazla anlatabilsem. Zahmet çekmeden rahmet olmaz.

KEVSER KULAKSIZ / Zaman

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: