Malezya’dan Hizmet Haberleri

Esselamüaleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatühü ebeden daimen.

Uzakdoğu pasifik ülkesi Malezyadan binler selam ederiz.

Aziz, sıddık, fedakar diye Aziz Üstadımızın atfettiği siz değerli Ağabeyler ve kardeşlerimizin Kurban bayramını tebrik eder, Alemi islama hayır ve berekete, muhabbet ve uhuvvete vesile olmasını Cenab-ı Erhamurrahiminden niyaz ediyoruz.

Göndermiş olduğunuz kurbanları da aldık. Allah Kabul etsin. Akan kanlarının zerreleri adedince defter-i amalinize sevaplar yazsın.

Değerli ağabeylerimiz, kurban bayramının sevincini yaşarken aynı zamanda Risale-i Nurun okunmasının hem alem-i islam hem alem-i dünya da intişarının ruhlarımızda ve kalplerimizde intibaha getirdigi ulvi hislerden gelen sevinçleri yaşatması bayramlarımızı daha da küllileştiriyor, memnun ve mesrur ediyor.

Biz Malezya nur talebeleri olarak Peygamberimiz(Asm)in evvelen ve ahiren ve Üstadımızın evvelen ve daimen ve siz değerli ağabey ve kardeşlerimizin maddi ve manevi yardımlarını burdaki hizmetlere vesile olduğunu hissederek, buradaki hizmetlerden biraz bahsedelim istedik.

Biraz konumundan, ikliminden bahseder isek muhitin insanlar üzerindeki etkisini gayet iyi bir şekilde tahlil edebiliyoruz. Dolayısıyla hizmetlere sirayetini bu mana ile muttasıl olduğunu anlayabiliyoruz. Zira havası gibi insanları da hakikaten sıcaktırlar ve daimen tebessümün parıltılarını yüzlerinde ve gözlerinde görebiliyorsunuz. Bilakis Müslüman Malaylarda.

Burada genel itibariyle üç ayrı milletin, %55 Malay Müslüman, %35 Budist ve kominist Çin ve %10 da Hinduizm Hintlilerin bir arada birbirlerinin dinine sosyal ve siyasi manada müdahale etmediğini halihazırdaki vaziyetlerinden anlayabiliyoruz. Çinli ve Hindu müslümanlar da var onu da söyleyelim.

Coğrafi olarak çok da büyük olmayan bu ülke, maddi olarak gelişmiş. Hem yüzlerce Üniversite, Kolej ve diğer eğitim kurumlarının bulunmasına rağmen; çok güzel, cemati kalabalık camiler olmak ile beraber ellerinde pastalar börekler, meyveler ile ilahlarına bağışlamak üzere herbir köşede budist ve hindu tapınaklarına giden insanları görmek de mümkün.

İşte hülasa olarak böyle bir vaziyette bulunan Malezyadaki hizmetimiz kemiyyeten ve keyfiyyeten inkişaf ediyor inşaalah.

Haftada mutad olarak, 3 Malayca ders, 3 Türkçe ders, 1 İngilizce ders bazen de Arapça dersler oluyor. Mesala İslam üniversitesinde öğretim görevlisi olan doçent  bir hocamızın evinde Malayca dersler, UKM Üniversitesinde görev yapan bir hocamızın evinde kendi okulunda ki akedemisyenlerin yoğun katılımıyla Malayca bazen Arapça ev dersleri, Bangi dershanemizde Malayca ve Türkçe dersler, İdeman nur dershanemizde Türkçe ve İngilizce dersler, Ayrıca Salı ve Perşembe günleri Malezyada bulunan Türk esnaf ve ağabeylerle Türkçe ev dersleri oluyor. Bazen de üniversite de okuyan kardeşlerimizin himmetiyle getirdikleri arkadaşların ülkelerinin dillerine göre dersler yapılıyor. Arapca, İngilizce, Malayca, Türkçe hatta Çince.

Geçen Ekim Ayı içerisinde UKM üniversitesinde yapılan kitap fuarında yüzden fazla Risale Malayca ağırlıkta olmak üzere İngilizce ve Arapça kitaplar Malezya-Türkiye Kültür Derneğimiz adı altında satıldı ve tanıtıldı. Elhamdülillah Risale-i Nurun ve Üstadımızın Üniversite talebeleri ve hocaları tarafından çoğunlukla tanındığını Nurları okuduklarını ve müştak olduklarını talebelerle olan tanışmalarımızdan, konuşmalarımızdan anlayabiliyoruz. Üstad için “Çok farklı biri, Ledün ilmiyle yazmış, müceddid gibi ; Risele-i Nur için baldan daha tatlı, diğer kitaplardan farklı bir metodu var” gibi ifadeleri duymamız çok barizdir.

İslam üniversitesinde okuyan bir kardeşimizin Üstadımızın hayatını sunum tarzında sınıfında anlatması talabelerin ve hocanın nazar-ı dikkatini celbediyor. Başkent Kuala Lumpur Devlet Hastahanesine 200 tane hastalar risalesi verildi. Hastahanenin başhekimliği de teşekkür yazısı yazarak derneğimize mektup gönderdi. Ayrıca Risaleleri okuyan bir ablamız, oğlunun düğünün de misafirlerine hediye etmek üzere 1000(bin) tane kadar küçük risalelerden aldı. Yine başka bir ablamız 50 tane hanımlar risalesini sipariş verdi, yakınlarına okutup hediye edeceğini söyledi. Ve bunun gibi kitap ve külliyat satışlarımız yapılarak Nurların neşriyatı devam ediyor.

Ayrıca geçen hafta Malezyanın önemli yayın evlerinden birisiyle olan görüşmemizde Risaleleri şimdilik kısmen tab edeceğinin sözünü aldık ve kendisine hanımlar rehberi ve hastalar risalesini verdik. Ve son olarak Malezya İslam Ünviversitesinde bir Öğretim Görevlisi ve UPM Üniversitesinde bir Öğretim Görevlisi ile olan görüşmemizde 2011 Haziran Ayında sempozyum yapılmasını kararlaştırdık. İçeriğini daha sonra inşaalah sizlerle istişare edeceğiz.

Biz Malezya Nur talebeleri hizmetler için burada münbit bir ortam olduğunu mümkün görüyoruz. İnşaalah maddi ve manevi imkanların zaman ve zemin hazır oldukça hizmetlerin daha da inkişaf edeceğine kanaatimiz geliyor. Tüm abi ve kardeşlerimize binler selam eder, sizleri de Malezya ya davet eder ve dualarınızı bekleriz.

Malezya Nur Talabeleri

www.malaysianur.com

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: