Mark Twain’in Cinliği (Neşeli Öyküler)

MARK TWAIN’in canı o gün çok sıkılmıştı. Devlet dairelerinden birinde yüksek kademeli bir mevkide görev yapan bir yakın arkadaşı, başkanın değişmesi sonucu, siyasî görüşleri farklı olduğu için görevinden alınmak üzereydi.

Mark Twain o akşam oturup Başkan’ın kızına şu mektubu yazdı: “Sayın bayan! Ben devlet büyüklerinden bir istekte bulunmayı asla istemem. Fakat sadece siyasî görüşü farklı olduğu için, tanıdığım en iyi memurlardan biri olan arkadaşımı yerinden atmakla haksızlık edileceğine dair sizi uyarmak amacıyla bu samimi mektubu yazmakta bir mahzur görmüyorum.”

Ünlü yazar, daha sonra arkadaşının parlak geçmişini anlattı ve mektubunu şöyle bitirdi: “Ben Başkan’a bir mesaj gönderemem, fakat siz kendisiyle görüştüğünüz ilk fırsatta arkadaşımdan bahseder ve iyi çalışan memurlarına böyle hareket eden bir hükümet hakkında neler düşündüğümü anlatırsanız memnun olurum.

Birkaç hafta sonra Mark Twain, ABD Başkanından, kendi el yazısıyla şöyle bir mektup aldı: “Kızım, mektubunuzun alındığını size bildirmemi rica eder ve Başkan’a mektubu okutma cesaretinde bulunduğunu bildirir. Başkan da verdiği bilgi için Bay Mark Twain’e teşekkür eder ve arkadaşınızın görevinden alınmayacağını bilmenizi ister.

Cevabı neden kızının değil de, bizzat Başkan’ın yazdığını merak ediyorsanız, söyleyelim. Kızı o sıralarda bir yaşını daha yeni doldurmuştu da ondan…

Neşeli Öyküler – Zafer Dergisi

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: