Mezunlar Balosuna Değil, Mezunlar Mevlidine Gittiler

Üniversite okuyanlar bilirler ki, okulun bitimine yakın mezuniyetle ilgili programlar düzenlenir ve en klasiği de Mezunlar Balosu olarak adlandırılan ve bu ne dinimize, ne örfümüze ve ne de adetimize uygun olmayan gayri meşru mezuniyet kutlama şeklidir. Gayri meşru bu ortamda bulunmak istemeyen öğrenciler ise bu tip etkinliklere katılmazlar. Ama sonuçta herkes öğrencidir, kim istemez ki okulu bitirmeden ve diplomayı almadan biraz önce, en azından bütün arkadaşlarıyla aynı ortamda bulunup kısada olsa hasbihal etmek.

İşte size bu noktada güzel bir örnek teşkil edecek haber duyuracağız. Mekan, Kırklareli evet yanlış duymadınız Trakya’nın güzide illerinden birisi olan ve Bulgaristan’la komşu olan ilimiz. Bu sene mezun olacak öğrenciler aralarında toplanmışlar ve demişler ki “Neden bizim kutlamamız yok, neden biz herhangi bir etkinliğe gidemiyoruz!

İşte bu noktada son iki senedir üst sınıflarında ki mezun olan abilerine bakıp madem onlar 2 senedir mezunlar mevlidi yapıp bütün arkadaşlarını çağırdılar, davet ettiler. Bizde bu sene onların izinden gidip 3. Mezunlar mevlidini yapalım.

İşte bu niyetle 15 Mayıs Pazar günü Saat: 17:00’da Kırklareli Kapan Camisinde “Mezunlar Mevlidi” düzenlemeye karar verirler ve mevlit gerçekleştirilir.

Yüze yakın gencin katıldığı mevlitte Kırklareli emekli vaizlerinden Abdülhamid Oruç hocanın sohbeti (İnsan ve hayvanların arasındaki farklardan bahsedildiği, insanın dünyaya ne için geldiği ve asıl vazifesinin ne olduğu ve mezuniyetten sonra öğrencilerin vatana millete nasıl daha hayırlı ve faydalı işlerde bulunabileceklerini anlattığı sohbet.) ve mezunlar hakkında ettiği hayırlı dualar, Kapan Camisi İmamı Özcan Peker hocanın da iştirak ettiği Kur’an’dan aşirlerin ve ilahilerin okunduğu çok güzel bir program oldu.

Bu nurani ortamdan etkilenen öğrencilerden balo gibi ıvır-zıvır ortamlara gitmeyeceklerini ve asıl mezuniyet bu şekilde kutlanılır dedikleri işitildi.

Bu feyizli ve bereketli programın sonunda ise gelen gençlere Risale-i Nurlar dağıtıldı ve yemek ikramında bulunuldu.

Bizlerde bu tip programların Türkiye’de ki bütün üniversite talebelerine örnek teşkil etmesi manasına haber yapıp NurNet.Org sitemizde yayınladık, hayırlara vesile olması temennisiyle. Mezuniyet Mevlidi ile ilgili fotoğraflara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

NurNet.Org Ekibi


2 tane yorum yapılmış

  1. çetinkılıç dedi ki:

    davet edilebilseydi ,haberdar olamadık bizde katılmaya gayret eder bu güzel kardeşlerimizle tanışma fırsatı yakalardık çok güzel bir adet devamı gelir ve örnek olur inşaallah

  2. Rüstem GARZANLI dedi ki:

    Kırklareli Kapan camisinde tertip edilen öğrenci mezünlar mevlidi,tüm mezün olan kardeşlerimize hayirlara vesile olmasını Allah’tan diler,bundan sonra ki, içtimai ve sosyal hayatlarında da başarılar dilerim.
    Öğrenci kardeşlerime önemli bir mesaj!
    Evet,şimdiye kadar meşgüliyetiniz sadece okul ve ders çalışmakla geçmiş,geçimleriniz ise aileniz tarafından ikmal edilmiştir.Ayrica ikamet ettiğiniz medreselerde de Risale-i nurun rahle ve terbiyesinde,Kur’an,İman ve İslam’a hizmet gaye-i maksat yapılmıştir.Gayret ve başarılarınızın neticesi olarak memlekete ve İslam alemine faydalı birer genç olarak hayata ilk adımınız atılmıştır.Peygamberimiz (asm)sahabeleriyle muharebeden evlerine dönerken,işte:Küçük cihat bitti,bundan sonra büyük cihad başlıyor.demiş. Sizinde, artık büyük cihadınız bundan böyle başlıyor.Yani: İş ve aş peşinden koşmak,evlenmek ve yeni bir aile kurmakla sosyal ve içtimai hayatın kargaşa ve hengamı başlamiştir.İşte bu hayat içerisinde doğru istikamet ancak kur’an ve sünette tabi olmakla olur.Rehberiniz Kur’an, yolunuz açık olsun.Selamlar Rüstem GARZANLI/DİYARBAKIR

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: