Mısır El-Ezher Üniversitesi’nde Bediüzzaman Sempozyumu

Mısır, El-Ezher Üniversitesi ve İstanbul İlim ve Kültür Vakfı işbirliği ile, 26-27 Şubat 2013 tarihlerinde “Bediüzzaman Said Nursi’nin Fikirleri Işığında İttihad-ı İslam” konulu uluslararası bir sempozyum düzenlenecektir. Kahire, El-EzherÜniversitesi Ana Konferans Salonu’nda 26 Şubat 2013, saat 10:00’da açılışı yapılacak sempozyumun bilimsel oturumları iki ayrı salonda iki gün boyunca devam edecek.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri birlik ve beraberliğin önemine devamlı olarak vurgu yapmış ve “Uhuvvet Risalesi” ile ihtilafların sebeplerini açıklayan “İhlas Risalesi” ile mü’minlerin aralarındaki birlik bağlarının en önemlileri olan “İhlas ve Uhuvvet” prensiplerine dikkatleri çekmiştir. Nursi ittihad, ittifak ve uhuvvet arasındaki bağlantıyı ve faydalarını “İttifakta kuvvet var, ittihatta hayat vardır. Uhuvvette saadet vardır.” cümleleriyle ifade etmektedir.

Bu gerçeklerden yola çıkıldığı zaman, ehl-i iman birlik ve beraberlik, uhuvvet ve muhabbet ortamı oluşturmak için ilme, eğitime ve maarife büyük önem vermesi gerekliliği karşımıza çıkmaktadır. “Bizim düşmanımız cehalet, zaruret ve ihtilaftır. Bu üç düşmana karşı sanat, marifet ve ittifak silahı ile cihad edeceğiz” ifadelerini kullanan Bediüzzaman’ın fikirlerinin daha derin incelenmesine gerek duyulmaktadır.

Başta Mısır olmak üzere, Ürdün, Cezayir, Fas, Lübnan, Yemen, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan, Irak, Etiyopya ve Türkiye olmak üzere onbir ülkeden toplam 56 akademisyenin Arapça olarak tebliğ sunacağı uluslararası sempozyumda “Bediüzzaman Said Nursi’nin Fikirleri Işığındaİttihad-ı İslam konusu çeşitli alt başlıklar çevresinde mukayeseli olarak ele alınacaktır.

Halka açık olarak gerçekleştirilecek olan sempozyumun açılışında konuşma yapmak üzere, Ezher Şeyhi Prof. Dr. Ahmed Ettayyip, Şura Meclisi Başkanı Prof. Dr. Ahmed Fehmi, Mısır Vakıflar Bakanı Prof. Dr. Talat Afifi, Mısır Eski Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma, Ezher Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Üsame el-Abd, İslam Üniversiteleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Cafer Abdusselam, Mısır’ın tanınmış İslam düşünürü Prof. Dr. Muhammed İmara, Risale-i Nur Külliyatını Arapçaya tercüme eden İhsan Kasım Salihi ve Bediüzzaman’ın hayatta olan talebelerinden ve İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Başkanı Mehmed Fırıncı ve diğer birçok tanınmış ismin katılması bekleniyor.

Sempozyum ile birlikte Risale-i Nur Külliyatı müellifi Bediüzzaman Said Nursi ile yakın talebelerinin hayatından önemli kesitleri mercek altına alan ve o günlerden kalma belge ve hatıraları günümüze taşıyan Risale-i Nur’un doğuş ve neşir yıllarının anlatıldığı “Bediüzzaman Sergisi” de Arapça ve İngilizce olarak iki gün boyunca 10:00-18:00 saatleri arasında sempozyum alanında ziyarete açık olacaktır.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı

Mısır El-Ezher Üniversitesi’nde Bediüzzaman Sempozyumu broşür

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: