Mısır’da Bediüzzaman Sempozyumu Düzenlendi

misir.sempozyumMısır’da Hayrat Vakfı‘nın düzenlemiş olduğu Bediüzzaman Said Nursi Sempozyumu Türkiye’den ve Mısır’dan birçok kişinin katılımıyla gerçekleşti. Program Allah’ın kelamı Kuran-ı Kerim’le başladı.

Açılış konuşmasını yapan Dünya Müslüman Âlimler Birliği Kahire Üyesi Münir Cuma, Bediüzzaman’ın mücadelesine değinerek, “Eğer şöyle bir Bediüzzaman’ın hayatına bakarsak onun selefi salihinin yolunu takip ettiğini, mücahit olduğunu ve hiçbir zaman engellemelere karşı teslim olmadığını görürüz. Allah’u Teâlâ onu öyle bir zamanda çıkardı ki, onun dönemi çok zorlu bir dönemdi. Hilafetin düştüğü bir anda hakkı haykıran insanlardandı” dedi.

Programda konuşan Mısır Vakıflar Birliği Başkanı Cemal Abdussettar şunları dile getirdi: “İslam ümmeti içerisinde bir âlimin imam olması insanların önünde olması demektir. Bu ümmetin âlimleri önde olduğu vakit bunu da biliriz ki bu ümmet Allah’a doğru yol tutmuştur. Âlimler öncülük yapmaktan geri durdukları an bu ümmet dalalete doğru gitmiştir. Biz Mısırlılar olarak Bediüzzaman’ı hakiki anlamda tanımadığımız gibi böyle bir şahsiyetin hayatından bahsetmek tamamen abes olur. Ama ne zaman ki, âlimlerimizden bahsettiğimizde onların yıldızlar gibi insanlara ışık tuttuğunu ve o ışıklarıyla insanları aydınlattıklarını görürüz.”

Daha sonra konuşan Hayrat Vakfı Temsilcisi Mısır Başkanı Feridun Işıklı, Bediüzzaman’ın mücadelesini, hayatını, metodunu, risalelerin nasıl ve ne şekilde hangi zorluklar altında yazıldığını dile getirdi.

Programla ilgili görüşlerini dile getiren Hayrat Vakfı Sudan temsilcisi İsmail Kaya, Bediüzzaman’ın Mısır’a gelmek istediğini ama bunu gerçekleştiremediğini söyledi. Kaya, risaleler Mısır’da tercüme edilmeye başlandı ve Mısır ulemasına arz edildi. Tercüme edilmeden önce risaleler hakkında yeteri kadar bilgilerinin olmadığını ve bu münasebetle vakıflar bakanlığıyla ortak bir çalışma gerçekleştirerek Mısır ulemasının daha geniş kitlede Risale-i Nur’la tanışmalarını hedeflediklerini dile getirdi.

Yaklaşık 5 saat süren programda gelen misafirlere Arapça Risale-i Nur külliyatı dağıtıldı.

İLKHA

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: