Namaz Gönüllüleri, gençleri namazla buluşturacak

Namaz Gönüllüleri Platformu, düzenlediği basın toplantısı ile 2012 yılını ‘Gençlik ve Namaz Yılı’ ilan etti.

Bu kapsamda yıl boyunca gençlerin namazla buluşmasını sağlayacak teklifler hazırladıklarını söyleyen platform sözcüsü yazar Abdullah Yıldız, sosyal hayata da namazı yaymak istediklerini belirtti.

Namaz Gönüllüleri Platformu, ‘Gençlik ve Namaz Yılı‘ için okullara mescit açılması, mesai saatlerinin cuma namazı kılmaya müsait hale getirilmesi, AVM’ler gibi sosyal hayatın her yerinde namaz kılmaya elverişli mekânların hazırlanması, din derslerinde Peygamber Efendimiz’in hayatın ve Kur’an’ı anlamıyla öğrenmek isteyenlere uygun hale getirilmesi ve camilerin gençlerin ve kadınların rahatça ibadet edebilecekleri şekilde düzenlenmesi gibi teklifler getirdi.

Platform üyelerinden gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, konunun gündemde tutulabilmesi için okul ve alışveriş merkezleri için mescit projesi yarışmaları düzenlenebileceğini söyledi. Gençlerin buluşma mekânı olarak camileri tercih etmelerinin namaza yönelişi artıracağını söyleyen Dilipak, ibadet mekânlarının buna uygun hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıya Abdullah Yıldız ve Abdurrahman Dilipak’ın yanı sıra Cemil Tokpınar, Ramazan Kayan, Ramazan Hafızoğlu ve Ali Eren gibi yazarlar da katıldı. Toplantıda gençliğin namaza nasıl yönlendirileceği konusu üzerinde duruldu. Namaz Gönüllüleri Platformu, bugüne kadar farklı vilayetlerde 250’ye yakın dernek ve vakıf ile birlikte binin üzerinde program gerçekleştirdi.

Zeynep Haşlak / Zaman Gazetesi

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: