Nefsi Emmareye Bir Sille

Kendini beğenen, şöhrete düşkün nefisler taşıdığımız maalesef ki gerçek. Bize verilen nimetler için gururlanıyoruz, bir şey başarsak medh edilmek istiyoruz, alkışlanmayı pek seviyoruz. Bütün bunlara keşke hayır diyebilsek. “Fâil ve masdar değilsiniz, belki münfail ve mahalsiniz.”

Bu enaniyet asrında bu cümleyi anlamaya ve hayatımıza geçirmeye o kadar çok ihtiyacımız varki, “üzümün hasletini kuru asma çubuğunda aramayın” bu sözler bizi kendimize getiren, nefsimize gem vuran, cüzi irademizden başka elimizde hiç bir şeyin olmadığını hatırlatan muazzam sözlerdir. Bir çiçek için saksı neyse, bir meyve için ağaç neyse, evlat için anne bile başka bir şey değildir, kaldıki yaptığını başardığını zannettiğin şeylerde senin yerin neresi ?

Bunu bilsek anlasak idrak etsek, ben yaptım, ben ettim, ben olmasaydım, benim sayemde gibi kurulan cümlelerin nasıl enaniyet kokan, nefsimizi şişiren, maazallah hakiki tesir sahibini unutturan bizi hem toplum nazarında hem halıkımız nazarında sevimsiz kılan söylemler olduğunu anlarız. Apartman hazır, enerjisi mekanik düzeni hazır edilmiş bir asansöre biniyorsunuz, yaptığınız tek şey hangi kata çıkmak istiyorsanız ilgili butona basmak, ama siz filanca kata çıktım diyorsunuz, oysa çıkarıldınız, mütahitin yardımıyla asansör ustasının yardımıyla elektriğini diğer gerekli malzemeleri temin eden kimler varsa onların yardımıyla çıktınız, fakat ülfet öylesine sarmışki her tarafımızı, belki bunları çok az düşünüyoruz.

Yazdığın yazıda elini verenin hakkı yokmu? Söylediğin sözde dilini verenin hakkı yokmu? Sevdiğin aşkta kalbi verenin hakkı yokmu? Hindistan’da asansöre tapınan insanlar olduğunu duymuştum, her hafta asansörü süslerler karşısına geçip “sana çok müteşekkiriz iyiki varsın sen olmasa idin biz evlerimize bu kadar rahat gidip gelemezdik” diyorlarmış. Adamlar bir şeyin farkına varmışlar ama doğruyu bulamamışlar. Oysa biz Müslümanlar bunu yapanın bizi yoktan var eden Vahid olan Allah olduğunu biliyoruz. Rabbim gaflete dalıp unutanlardan etmesin inşallah.

Çetin Kılıç

Kaynak Risale-i Nur Külliyatı

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: