Ömrünün Boyu Ne Kadar

Zaman zaman bir şeyin büyük veya uzun olduğunu belirtmek için kullandığımız zaman birimi, “ömür boyu”. Bilhassa ibadetlerde gevşeklik gösterenlerin sığındıkları liman, *Kılacağım ama ömür boyu hep namaz, namaz” böyle bir tevehhüm var. İşte tam burada sormak istiyorum,

-Ömrünün boyu ne kadar?

Boyunu bilmediğin bir şeyin çok uzun olduğunu var saymayı akılla bağdaştırmak ne mümkün. Bir iş teklifi aldığında yaptığın icraatla kazancını kıyaslar, bu iş bu fiyata olur veya olmaz diyorsun, örneğin biri size şuraya 10 metre duvar öreceksin sana 50 TL verecem dese bu iş bu paraya olmaz dersiniz, aynı adam aynı işe 5000 tl verecek olursa başka işiniz olsa bile bırakır oraya koşarsınız.
Başka bir bakış açısı.
Ceza evinde yatan mahkumlara, “buradan çıkabilmeniz için size bir şans tanıyorum, bulunduğunuz yerden 50 metre boyunca tüneli kazın çıkın gidin” dense yok ben kazmam diyen çıkmaz. İbadetlerden namazı ele alalım. Vaad eden kâinatın sahibi, seni yoktan var edip sana sende olan herşeyi karşılıksız veren, vaadinden dönmeyen Allah(cc), namaz kıl seni cennetime alayım diyor, kıl dediği namaz 10 metre duvar örnekten mi zor yoksa bahsettiği cennet 5000 tl mi etmez? Haşa.

Yahut namaz kıl seni cehennemden azat edeyim diyor, cehennemin nasıl bir yer olduğunu hadislerden ve ilgili ayetlerden anlamaya çalışalım. (“Bedîüzzaman’a göre, bilhassa günümüzde îmân ve ibâdetle ilgili sevdirici, bilgilendirici ve kucaklayıcı olmalı, irşâda muhakkak öncelik verilmelidir.” sözünden yola çıkarak burada cehennemin nasıl bir yer olduğu husundan bahsetmeyeceğim.)

Sizi dehşetli cehennemine sokmamak için bana ibadet edin diye buyuran Allah(cc) cezaevinden çıkmaları için 50 metre tünel kazın diyen adamdan daha mı çok şey istedi? Yoksa kurtulmak istenilen cezaevi cehennemden daha mı dehşetli?

Savaşta, cephe hattında dahi namazı cemaatle kılan bir Peygamber(sav)’in ümmeti olarak, namaza bakışımızın nasıl olması gerektiği hususunda fazla söze hacet yoktur.
Allah cümlemizi kendine yakışır kul, Habibine yakışır ümmet etsin inşallah.

Çetin Kılıç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: