Oyun parkı çocukların camiye ilgisini artırdı

Gaziantep’te hayırseverler tarafından yaptırılan Zahidiye Camisi’ndeki Kur’an kursu ve kreşe devam eden çocuklar, hem dinini öğreniyor hem de kendileri için oluşturulan oyun parkında gönüllerince vakit geçiriyor.

Çocuklara uygun abdest alma yerlerinin de bulunduğu cami, miniklerden büyük ilgi görüyor.

Cami imamı Hasan Şengün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde Kur’an kursu, öğleden sonra kreş hizmeti verilen camide çocukların çok rahat bir şekilde abdest alması ve dinini güzel vakit geçirerek öğrenmesinin hem velileri hem de kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

İlk kez gelen çocukların oyun parkı ile karşılaşınca şaşırdığını anlatan Şengün, miniklerin ortama kısa sürede alışarak camiyi çok sevdiğini dile getirdi.

Şengün, şunları kaydetti:

“Çocuklarımızın abdest almada zorlandığını görüyorduk, o nedenle boylarına uygun abdest alma yeri oluşturduk. Ayrıca boş zamanlarında güzel vakit geçirmeleri için oyun alanı bulunuyor. Camiye ilk kez gelen çocuklarımız, kendileri için hazırlanan bu yerleri görünce heyecanlanıyor ve kısa süre sonra alışıyor. Kendilerine ait özel yerlerin olması nedeniyle camiye aidiyet hissi artıyor. Bu da aileleri ve bizleri çok memnun ediyor. Başta müftülüğümüz olmak üzere, desteklerini esirgemeyen hayırsever vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.”

“Bir gün bile zorla getirmedik”

Öğretmen Mehmet Ünal, 5 ve 2 yaşlarındaki çocuklarının camiye keyifle, isteyerek geldiğini anlattı.

Yaşları küçük olmasına rağmen çocuklarını camiye getirirken hiç zorlanmadığını ifade eden Ünal, “Bir aydır geliyoruz bir gün bile zorla getirmedik. Gelirken ağlamak gibi bir sorunumuz yok. Tam tersine akşamları bizi caminin önünde bekletiyorlar. Akşam eve geldiklerinde de çok mutlu olduklarını görüyoruz. Yaptıklarını heyecanla anlatıyorlar. Akşam yemeğine başlarken besmeleyle başlayıp sonunu şükürle bitiriyorlar. Dinlerini severek öğrendiklerini görmek bizi çok memnun ediyor” diye konuştu.

AA

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: